Muslim response to the 'western question': Ali Bulaç's contribution
Müslümanların batı sorunsalına cevabı: Ali Bulaç'ın katkısı
- Tez No: 277956
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, Ali Bulaç'ın Batı Sorununun iki önemli boyutu olan modernite ve demokrasiye ilişkin kendine özgü fikirlerini, eserlerini temel alarak Müslüman-Batı ilişkisi genel çerçevesi kapsamında ele alarak, Ali Bulaç'ın Müslamanların Batı Sorununun çözümüne olan katkısını saptamaya calışacaktır. İslamın dünya üzerinde görülmesinden itibaren İslam ve Batı dünyaları birbiriyle ilişki içindedir. 1400 yıllık bu uzun ilişkide savaşın mı, yoksa barışın mı hakim unsur olacağı dönemsel olarak değişkenlik göstermiştir. Son iki yüzyılda Batının İslam dünyası üzerindeki baskısı önemli ölçüde artmış bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü, Batı İslam dünyasının karşısına çözülmesi zor bir sorun olarak belirmiştir. Batının Müslüman dünyaya yöneliminde benimsemiş olduğu sömürgecilik, modernleşme ve demokratikleşme politikaları neticesinde, Batının İslam dünyasındaki baskısı artınca Müslüman dünyanın Batı Sorunu oldukça karmaşık bir hal almıştır. Geçen iki yüzyılda Müslüman- Batı dünyası ilişkisinin hakim unsuru çatışma olmuştur. Müslüman dünya karşısında beliren Batı Sorununa kayıtsız kalmamıştır. Bu amaçla, söz konusu soruna en uygun tepkiyi geliştirmek üzere çaba içine girmişlerdir. Müslüman dünya Batı Sorununa karşı ortak bir tepki geliştirmeyi henüz başaramamıştır. Ancak, bu kapsamda Müslümanlar tarafından Batı Sorunu'na cevaben geliştirilmiş alternatifler bulunmaktadır. Bu tezde de söz konusu alternatiflerden birisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine Ali Bulaç?s distinctive ideas and approach to modernity and democracy as two significant aspects of the Western Question within the framework of Muslim-West relations, with the aim of judging his contribution to the Western Question of Muslim. The West and Muslim world have been in contact with each other since the appearance of Islam on the global scene. The nature of this contact has changed throughout this 1400 year long interaction as peace or conflict reigned. In the past two centuries, the dominance of the West over the Muslim world increased dramatically. Consequently, the West transformed into a subtle question for the Muslims. The Western Question has become more complex as Western influence over the Muslim world increased with colonization, modernization and democratization policies pursued by the West. Conflicts have prevailed in Muslim-West relations in the past two centuries. Muslims have not remained indifferent to the rising dominance of the West in their society. They began to seek an appropriate response to the Western Question; but failed to devise a common one thus far, and proposed many different alternative solutions, including the one elaborated in this thesis, to deal with the Western Question.