İlköğretim öğrencilerinin kimyasal kavramlarla ilgili anlamaları
The perceptions of the elementary students in chemical concepts
  1. Tez No: 277955
  2. Yazar: ÖZLEM DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim öğrencilerinin fen bilgisi dersinde geçen kimya kavramları nasıl anladıklarını ve bu kavramlarla ilgili gerçekleştirdikleri anlamaların bilimsel olarak doğru kabul edilen açıklamalara yaklaşma durumlarının cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.Çalışma, 2009-2010 eğitim öğretim yılı içerisinde Ankara İli'nin, farklı semtlerinde bulunan dört ilköğretim okulundaki ve bir özel dershanedeki 8. sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin kimyasal kavramlarla ilgili algılamalarını ortaya çıkarmak için, atom, iyon, molekül, element, bileşik, karışım, saf madde, kimyasal bağlar, fiziksel ve kimyasal değişim kavramları ile ilgili sorular içeren bir kimya kavram testi kullanılmıştır. Bu test, örneklemi oluşturan okulların 8.sınıf öğrencilerine (toplam 464 öğrenci) uygulanmıştır. Teste verilen cevaplar, sorulardaki genel eğilimin görülmesi açısından yüzdeler halinde ifade edilmiştir. Kimya kavram testinin değerlendirilmesi sonucunda, öğrencilerin doğru cevapları seçme oranlarının düşük olduğu, bu durumun her okul içinde benzer bir eğilim gösterdiği gözlenmiştir.Ulaşımın kolay olması ve örneklemi oluşturan tüm okullardan gelen öğrencilerin bir arada bulunması nedeniyle ortak okul olarak kabul edilebilecek özel dershanedeki öğrencilerden test sonuçlarına göre seçilenlerle mülakatlar yapılmıştır. Mülakat yapılacak öğrencilerin seçiminde testteki başarıları dikkate alınmış ve düşük, orta ve yüksek düzeyde başarı gösterenlerden ikişer öğrenci belirlenmiştir. Toplam altı öğrenciyle yapılan mülakatlar, öğrencilerden izin alınarak kaydedilmiş ve sonra ses kayıtları analiz edilmiştir. Kimya kavram testinden elde edilen cevaplar mülakat sonuçları ile desteklenerek öğrencinin fen ve teknoloji programında yer alan temel kimya kavramları ile ilgili anlamaları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Çalışma sonucunda, ilköğretim öğrencilerin kimya kavramlarını iyi anlayamadıkları, kavramların tanımlarını bilimsel bilgilere yakın olarak yapabildikleri halde bu kavramları modeller üzerinde göstermede zorlandıkları görülmüştür. İlişkisiz örneklem t-testi analiz sonuçlarına göre kız ve erkek öğrenci gruplarının kimya kavram testindeki ortalamaları arasında 0,05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. Kız öğrenci grubunun ortalaması, erkek öğrenci grubunun ortalamasından daha büyük bulunduğu için kimya kavramlarını, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha iyi kavradıklarını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study the perceptions of the elementary education students in concepts taught in science lessons, their perceptions to the scientifically proved explanations, and differences according to their schools and their sex is studied.The study is conducted with students from eight grades, from five elementary schools from different locations of Ankara. In the study, in order to find out about students? perceptions about chemical concepts, a conceptual chemistry test that includes questions about concepts of particle, atom, ion, molecule, element, compound, mixture, pure object, chemical bonds, and physical and chemical change is used. This test is applied to all the eighth grade students of every school (totally 464 students). The answers that are given to the tests are defined as percents, in order to see the general tendency. As the result of the chemical concept tests? evaluation, the ratios of the selection of the correct answers were low. It is seen that this tendency was approximately the same in every school.The private courses are considered as common high schools that has students from all kinds of school. According to the average of the correct results of the conceptual test of chemistry, students are chosen in pairs by their performances from all the intervals: over the average, on the average and below the average. Interviews are made with these six students; these interviews are recorded on a voice recorder and then transcripts were created. The results of the conceptual chemistry test were supported with the interview results in order to find out about student?s perceptions about the chemistry concepts in the science and technology programs.As a result of this work, it is understood that the students couldn?t perceive the chemical concepts well enough. Although they managed to make the definitions close to scientific definitions, it is observed that students had problems in plotting them on the models. According to results of independent sampled t-test, there is a significant difference between male and female student groups? average results from the chemistry concepts test at the 5% significance level. Since average results of the female students were above the average of male students, it can be concluded that female students perceive chemistry concepts better than male students.