The transformation of the NATO-Russian relations from Yeltsin to Putin-Medvedev leadership between 1991 to 2009
1991 ve 2009 yılları arası Yeltsin'den Putin-Medvedev yönetimine kadar NATO-Rusya ilişkilerindeki gelişim süreci
- Tez No: 277960
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez NATO-Rusya ilişkilerinin Yeltsin'den Putin-Medvedev Yönetimine kadar olan oluşum ve gelişim sürecini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Sovyetler Birliğinin dağılması, Bosna Savaşı ve Kosova Sorunu gibi önemli bazı uluslararası gelişmeler ile Birliğin genişleme politikası ve NATO'nun geleneksel rolünün genişletilmesi şeklindeki yapısal değişikliklerin ışığı altında Rus Dış Politikasındaki oluşum ve devamlılığının bir çerçevesini çizmek te bu tezin konusudur. Ayrıca bu tez Rusya Federsyonu dış politikasının hedeflediği NATO ve Amerikan rolünü azaltmak için alternatif bir Avrupa Birliği mimarisi kurma girişimlerini de kapsar. Yeltsin dünya liderliğini yapan ABD ile Rusya Federasyonu arasında eşit şekilde oluşturulan çok yönlü politikaları desteklerken Putin-Medvedev Yönetimi'nin çok yönlü politikası ABD'nin dünya liderliği hegemonyasını azaltarak Avrupa ile olan ilişkilerin sağlamlaştırılması yönünde olduğu gözlenir.
Özet (Çeviri)
The thesis seeks to chart the foundation and transformation of NATO-Russia relations from Yeltsin to Putin and Medvedev. It attempts to potray the continuity and change in the Russian Foreign Policy towards NATO in the light of the main international developments such as the dissolution of the Soviet Union, the Bosnian war and the Kosovo conflict; as well as the internal transformation of the Alliance marked by the extension of the traditional NATO roles and the expansion policy. The thesis tries to depict the new initiatives in the Russian Foreign policy aimed at undermining NATO and US? roles in Europe by attempting to establish an alternative European architecture to a NATO-centric one. It is argued that while Yeltsin promoted multilateralism based on the world led by the USA and the Russian Federation on a par, Putin and Medvedev?s multilateralism was to undermine the American world hegemony and consolidate relations with Europe.