International knowledge transfer in European research and development programmes: Turkish case
Avrupa araştırma geliştirme programlarında uluslararası bilgi transferi: Türkiye örneği
- Tez No: 277961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çerçeve Programları ve Avrupa Araştırma ve İşbirliği Ajansı (EUREKA) uluslararası programları ulusal küçük ve orta ölçekli firmaların (KOBİ) araştırma ihtiyaçlarını Araştırma ve Teknolojik Gelişim (ATG) uygulayıcılarından sağlayabilmeleri amacına yönelik olarak desteklemektedir. Bu tez, ÇP6, ÇP7 ve EUREKA çerçevesinde ATG uygulayıcılarından ulusal KOBİ'lere yönelik gelişen bilgi transferini ölçmeyi hedeflemektedir. Tez bu ölçümü gerçekleştirmek için, inisiyatif gösterme, uygulama, geliştirme ve içselleştirme aşamalarından oluşan bir model önermektedir. Bu amaçla, bu programlarda yer alan altmış projeden veri toplanmış olup, elde edilen veriler literatürde yer alan değişkenler kullanılarak önerilen model çerçevesinde değerlendirilmiştir. Temel bulgular inisiyatif alma aşamasının yeterli bir düzeyde olduğunu göstermektedir. Ulusal KOBİ'ler, edindikleri bilgileri uygulama aşamalarında, uluslararası ortaklarından öğrenmeye devam etmektedir. Bu nedenle, uygulama aşamasında, KOBİ'lerin bilgi aktarımlarını en üst düzeye çıkarabilmeleri için, KOBİ'ler ortakları ile görüşme imkanlarının artırılması hususunda desteklenmeye devam edilmelidir. Edinilen bilgilerin özümseme kapasitesi geliştirme aşaması için vazgeçilmez bir etkendir. Bu nedenle, ulusal KOBİ'lerin özümseme kapasitelerinin artırılması için gerekli desteğin verilmesi gereklidir. Bulgular içselleştirmenin en zayıf aşama olduğunu göstermektedir. İçselleştirme etkin bir şekilde gerçekleşmez ise, bilginin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve sistematik hale getirilmesi mümkün olmayacaktır. Tüm aşamalar birbiri ile bağlantılıdır. İnisiyatif alma aşaması KOBİ'lerin gerçek ihtiyaç ve uzmanlık alanlarına göre yapılmaz ise, uygulamada başarı oranı düşecektir. Buna bağlı olarak, edinilen bilginin geliştirilmesi mümkün olamayacağı için, bilgi istenen düzeyde gerçekleşmeyecektir. Gelişim sağlanamadığı için ise, bilginin içselleştirilmesi çok sınırlı olacaktır. Dolayısı ile, bilgi transferi başarılı düzeyde gerçekleştirilemeyecektir.
Özet (Çeviri)
International programmes, namely Framework Programmes 6, 7, and European Research Cooperation Agency (EUREKA), aim supporting national Small and Medium Scale Enterprises (SMEs) to subcontract their research needs to Research and Technological Development (RTD) performers. Main objective of this thesis is to measure level of success of knowledge transfer from RTD performers towards Turkish SMEs within the FP6, FP7 and EUREKA. The thesis proposes a model for knowledge transfer consisting of four stages: initiation, implementation, elaboration, and internalization. Extensive data is collected from sixty projects involved in these programmes via structured survey. The data is analyzed within the context of the proposed model via using the variables selected from the literature. Main findings show that the initiation stage is at a satisfactory level. The national SMEs continue learning from the international partners while they practice the knowledge they acquire, therefore, necessary support should be given to national SMEs to communicate as much as possible in order to receive as much knowledge as possible from their international partners, during implementation process. Level of absorptive capacity is indispensable for elaboration. Therefore, much effort is required to strengthen absorptive capacity of national SMEs. Internalization is the weakest stage. If internalization is not successfully achieved, it is hardly possible to sustain and systematize the knowledge. All stages are mutually exclusive. If the initiation is not based on real needs and expertise of the SMEs, implementation will fail. It will be difficult to elaborate on the knowledge; therefore, improvement of the knowledge will not be at expected level. Since the improvement will not be sustained, internalization of the knowledge will be less, which will undermine successful transfer.