Kadın posta dağıtıcıların yazlık üniformalarına ilişkin memnuniyet durumlarının incelenmesi ve bir örnek tasarım
Examining satisfaction state of women mail carriers related to their uniforms and a case desing
- Tez No: 277974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çağımızın teknolojisi ile her alanda bir değişim gözlenmektedir. Söz konusu değişim, iş giysi üretiminde de günümüz tekstil ve hazır giyim sektöründe oldukça önemli bir yere sahiptir ve bu alanda önemli çalışmalar yapılmaktadır.İş giysisi söz konusu olduğunda çalışanların kendilerini ifade edebilmeleri, rahat hissetmeleri, estetik görünmeleri, sağlıklı olmaları açılarından değerlendirilmesi önemlidir. Zor şartlarda görev yapan ve üniforma giyen kişileri korumak ve rahat ettirmek için tekstil ürününe yüksek bir konfor performansı kazandırılması gerekir. Bu ise konforun meslek koşullarına göre değerlendirilmesi, giysi tasarımının görev sırasında rahatsızlık hissi yaratmayacak şekilde yapılması ve giyim materyallerinin üretiminde iş hareketlerine uygun tasarımlara yer verilmesi ile mümkün olmaktadır.Kadın posta dağıtıcıların yazlık üniformalarına ilişkin memnuniyet durumları ve sorunların belirlenerek elde edilen veriler ışığında yeni bir yazlık üniforma tasarlamayı amaç edinen bu araştırmada; betimsel yöntem (survey) ve genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara il sınırları içerisinde yer alan kadın posta dağıtıcıları oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise Ankara posta işleme merkezinde görev yapan 126 kadın posta dağıtıcısının tümü olarak belirlenmiştir. İş şartnamelerinde yer alan zorunluluklar ile halen kullanılan giysilerde yapılan inceleme sonucunda ve kavramsal çerçeve ışığında konu ile ilgili kişilerin görüşleri için ön bir çalışma yapılmış bu doğrultuda araştırma konusu ile ilgili anket soruları hazırlanarak, tesadüfi (random) yöntemiyle seçilen küçük bir grup üzerinde uygulanmıştır. Buradan alınan cevaplar ilgili uzman kişilerinde görüşleri alınarak tablolaştırılmış ve anket sorularının şıkları oluşturulmuş, uygulanacak anketin sorularının belirlenmesinde bu verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın genel amacı çerçevesinde hazırlanan anketten elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak ve gerekli istatistiksel çözümlemeler SPSS 16.0 paket programından yararlanılarak elde edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, halen kullanılan kadın posta dağıtım yazlık giysileri şartnamelere uygun hazırlanmış olmasına karşın, giysi modellerinin, ergonomik açıdan vücut ölçülerine uygun olmadığı, termal konfor ve kullanım konforu açısından da bu meslek grubunun ihtiyaçlarına cevap vermediği sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca üniformalarının terlettiğini, yıkandığında çekmeye neden olduğu ve renk dayanıklılığı açısından da uygun olmadığı belirlenerek, üniformaların fonksiyonelliğinden çok fazla bahsedilemeyeceği ve kullanılan kumaşların doğa koşullarına karşı fazla koruyucu özellikler taşımadığı sonucuna varılmıştır.Elde edilen verilere göre araştırma kapsamına alınan kadın posta dağıtıcılarının yazlık üniformalarının günün modasına uygun olarak farklı kumaş ve renklerde tasarlanması yönünde olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda iş gücü etkileşim koşullarına ve fonksiyonel kullanım konforuna uygun yeni tasarımlar oluşturularak kalıp çizimleri yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına dayanarak kadın posta dağıtıcıların giyecekleri üniforma konusunda fikirlerinin sorulması, değerlendirilmesi ve beklentilerini dikkate alarak yeni tasarımlar hazırlanmasına dikkat edilmesi, çalışanların mutluluğu açısından önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Change is observed all around with the technology of our era. The change is question has quite an important place in both current workwear production and, textile and ready-made clothing sector and important studies are being carried out in this field.When workwear is in question, it is important to evaluate people in terms of expressing themselves, feeling comfortable, appearing aesthetic and feeling healthy. In order to protect people working under tough conditions, wearing uniforms and to make them feel comfortable, the textile product has to be gained a high comfort performance. This is however possible by evaluating comfort according to vocational circumstances, designing clothes that do not give any feeling of discomfort on duty, giving place to designs that are suitable to body movements at work, in production of clothing materials.In this study which aims to determine satisfaction state of women mail carriers related to their uniforms and problems; descriptive survey and general scanning models have been used. The population of the study is composed of women mail carriers within the borders of Ankara Province. The sampling group has been determined as entire 126 women mail carriers employed at Ankara Post Processing Center. As a result of study made on obligations taking place in business specifications and clothing currently used and in the light of conceptual framework, a preliminary study has been carried out concerning opinions of related people, and accordingly to prepare survey questions related to the topic of study and applied on a randomly selected small group. Expert opinions related to the survey answers have been received and tabulated to be used as choices for survey questions and these data have been utilized to determine questions of the survey to be conducted. Data obtained as a result of the survey, prepared within the framework of the study?s general purpose, is transferred to electronic environment and required statistical analysis have been performed making use of SPSS 16.0 packet program.According to the results of study, although currently used women mail carrier clothes have been prepared in compliance with the specifications, it has been determined that their designs are not ergonomically suitable for body sizes and that do not meet requirements of this vocational group in terms of thermal comfort and ease of use. Besides, it has been decided that these clothes cause sweating, tend to shrink when washed and is not suitable in terms of color resistance which lead to the conclusions that there is not a lot of reasons to mention about functionality of the clothes and garments used do not have much protective features against natural conditions.Based on acquired data, women mail carriers within the scope of study have stated that their summer uniforms should be manufactured fashionable and designed in different garments and colors. In this direction, new designs have been created and new patterns have been drawn in accordance with labor force interaction conditions and functional usage comfort.Based on study results, getting women mail carriers? opinions about their uniforms, evaluating them and preparing clothes taking their opinions into account is recommended in terms of employee satisfaction.