Amaçları bakımından farklı yapılanmış çok sesli korolarda koristlerle koro şefi arasındaki iletişimin incelenmesi
A study of the communication between the conductor and the chorists in polyphonic choirs of different structures and purposes.
  1. Tez No: 277978
  2. Yazar: GÜLER ASENA GÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SADIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, amaçları bakımından farklı yapılanmış çok sesli korolarda koristlerle koro şefi arasındaki iletişimi incelemek, yapılanış biçimlerindeki farklılıkların, iletişimlerine yansıma durumu ile korolardaki en güçlü ve en zayıf iletişim davranışlarını saptayarak, belirlemek, benzerlik ve farklılıklarına göre iletişim davranışlarının geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunmak için yapılmıştır.Araştırma sürecinde, koristlerin koro şefleriyle ve koro şeflerinin de koristleriyle olan iletişimlerini ve dolayısıyla korodaki genel iletişimi belirlemeye yönelik durum saptamaları yapılmıştır. Bu anlamda; koristlerin şefleriyle ve şeflerin de koristleriyle olan iletişim durumları aynı anketlerin uygulanması ile belirlenmiştir.Bu araştırmanın nicel nitelikteki verileri ?belgesel tarama? modeli çerçevesinde araştırmacı tarafından geliştirilen ?Koro Şefi ve Koristler İletişim Anketi? ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde ise SPSS 15.0 (Statistical package for social sciences) paket programından yararlanılmış ve puanlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi (one way anova) kullanılmıştır.Araştırmanın genel evrenini, amaçları bakımından farklı yapılanmış çok sesli korolar, çalışma evreninini ise, bu korolar arasından 2008-2009 eğitim-öğretim yılında halen çalışmalarını sürdürmekte olan ve rastgele seçilen bir profesyonel çok sesli koro, bir amatör çok sesli koro, bir de çok sesli eğitim korosunun koristleri ve koro şefleri oluşturmuştur. Bu çalışmanın evreni aynı zamanda örneklem olarak alınmıştır.Araştırma sonucuna dayanarak; iletişimin, eğitim korosu, profesyonel koro ve amatör korodaki anlamlı farkları ve benzerlikleri ve her bir korodaki en güçlü ve en zayıf iletişim durumları ayrı ayrı ortaya koyulmuş, aksayan yönlere dair gerekli görülen önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the communication between the conductor and the chorists in polyphonic choirs of different structures and purposes, as well as the effect that differences in structure have on this communication; it pinpoints and determines the strongest and weakest communicative behaviours in choirs, aiming at improving the formers by making suggestions in accordance to the similarities and divergences found.While realising this work, the state-of-play of the conductors? communication with the chorists and vice-versa has been particularly established, hence generally establishing the state-of-play of communication within choirs. To do so, a poll study was run where the same questionnaire has been used for both chorists and conductors.The qualitative data of this study has been gathered through the ?Conductor and Chorists Communication Poll? set up bu the researcher herself and according to the ?documentative surveying? method. The analysis of the data has been done with the support of the SPSS 15.0 (Statistical Package for Social Sciences) programme and in order to check whether there was a significant variation between the result points of the data?s analysis, the one way use analysis of varience (One way ANOVA) has been applied.Choirs of different structures and purposes constitute the survey population of this study whilst its target population is constituted of the chorists and the conductors of one professional polyphonic choir, one amateur polyphonic choir, and one pedagogical polyphonic choir. This population is also the study?s sample.Based on the outcome of the research, the significant similarities and divergences of communication within the pedagogical, the professional and the amateur polyphonic choirs have been evaluated; and the strongest and weakest communicative behaviours have been exhibited. Eventually, some suggestions have been made with respect to faults detected, aiming at contributing to the improvement of in-choir communication.