Geleneksel Türk halk müziğinde ritim kalıplarının görülme sıklığı ile nota okuma hataları arasındaki ilişki
Turkish traditional folk music with note the frequency of the rhytmic pattern read relationship between failures
  1. Tez No: 277988
  2. Yazar: ÇAĞRI BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, Geleneksel Türk Halk Müziği'nde ritim kalıplarının kullanım sıklıkları arttıkça, okuma kolaylığının da artacağı hipotezinden yola çıkılarak, TRT arşivinde bulunan 4/4'lük ölçü anahtarına sahip 510 adet türküde görülen ritim kalıpları, görülme sıklıklarına göre incelenmiş, incelenen kalıplar görülme sıklığı çok olandan az olana doğru sıralanmıştır. 510 türkü içinden rastgele seçilen 4 adet türkü Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 2008-2009 eğitim öğretim döneminde Geleneksel Türk Halk Müziği derisi alan öğrencilere okutulmuş ve ses kaydı alınmıştır. Alınan kayıt Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim Dalında Geleneksel Türk Halk Müziği konulu tez çalışması yapanlardan oluşturulan 3 kişilik değerlendirme kurulu tarafından dinlenmiş, okumadaki hata oranları saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda, görülme sıklığı çok olan ritim kalıplarında hata oranının düşük, görülme sıklığı az olan ritim kalıplarında ise yüksek olduğu saptamıştır. Elde edilen bulgular ışığında Geleneksel Türk Halk Müziği eğitimine, içinde görülme sıklığı çok olan ritim kalıplarına sahip türkülerden başlanmasının doğru olacağı, seviye ilerledikçe görülme sıklığı az olan türkülere geçilmesinin daha uygun olacağı- sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, basing the hypothesis `in Traditional Turkish Folk Music the more rhythm patterns are used it is easier to read?, rhythm patterns of 510 Turkish Folk Songs which have 4/4 major key from the archive of TRT were examined according to frequency of apparition and sorted from the top to the least. 4 Folk songs which have been selected randomly out of 510 were sang by the Traditional Turkish Folk Music Students in the Academic Year 2008-2009 in Gazi University, Faculty of Education, Fine Arts Education , Department of Teaching Music and recorded. And this record was listened by arbitration committee that was formed by 3 people who were studying on their masters thesis, and the proportion of error in singing was examined. At the end of the research, it was seen that if rhythm patterns are used frequently, proportion of error is low, but if rhythm patterns are used less proportion of error is high. So, with the result, obviously it is better to start Traditional Folk Music Education with folk songs which rhythm patterns are used frequently and to teach songs which have limited rhythm patterns in higher levels.