Yabancı turistlerin yiyecek içecek işletmeleri, personeli ve Türk mutfağına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi: Alanya örneği
An assessment of the views of foreign tourists on food and beverage establishments employees and Turkish cuisine: Alanya case
  1. Tez No: 277987
  2. Yazar: ÖZLEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜGEN DURLU-ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yabancı turistlerin Türk mutfağı, yiyecek içecek işletmeleri ve bu işletmelerde çalışan personele ilişkin görüşlerinin değerlendirildiği araştırmada Alanya'daki beş yıldızlı otel işletmelerinde konaklayan 405 yabancı turiste anket uygulanmıştır.Araştırmada veri toplama yöntemi olarak uygulanan anket üç dilde ve iki bölüm halinde hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde katılımcıların demografik bilgilerinin yanı sıra Türkiye'de bulunmalarına, yemek tercihlerine ve beğenilerine ilişkin çeşitli sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümünde de katılımcıların Türkiye'ye gelmeden önce ve geldikten sonra Türk mutfağına, yiyecek içecek işletmelerine ve bu işletmelerde çalışan personele ilişkin görüşleri üç boyutta ele alınarak analiz edilmiştir.Katılımcıların demografik ve diğer bazı özellikleri frekans ve yüzde dağılımlarıyla analiz edilmiştir. Diğer taraftan yabancı turistlerin Türkiye'ye gelmeden önce ve geldikten sonra söz konusu üç boyuta yönelik düşünceleri aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda turistlerin Türkiye'ye gelmeden önceki izlenimleri ile Türkiye'ye geldikten sonraki görüşleri arasında Türk mutfağına, yiyecek içecek işletmelerine ve personeline ilişkin anlamlı bir farklılık gösterdiği (sırasıyla p=0,011
Özet (Çeviri)
This study sets out to evaluate the views of foreign tourists on food and beverage establishments, employees and Turkish cuisine and to serve this purpose a questionnaire was administered to 405 foreign tourists at five-star hotels in Alanya.The questionnaire was prepared in three languages and consists of two parts. The first part of the questionnaire accommodates demographic information, while the second part accommodates the views of foreign tourists on food and beverage establishments, employee and Turkish cuisine after and before they have come to Turkey and then their views were analyzed in three dimensions.Demographic and other characteristics of the participants were analyzed in frequency and percentage distribution. On the other hand, the views in three dimensions of foreign tourist before and after their visit to Turkey were analyzed calculating arithmetic average and standard deviation through SPSS program. It has been found out that there is a statistically significant relationship in the views of foreign tourists before and after their visit in terms of Turkish cuisine, food and beverage establishments and employee at p=0,011