Kaçkar havzası trekking parkurlarının spor turizmi bakımından değerlendirilmesi
The assessment of the trekking tracks in the Kachkar basin in terms of sports tourism
  1. Tez No: 277998
  2. Yazar: FATİH BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kaçkar Havzası'nın doğal potansiyelini doğa sporları turizmine ve trekkinge yönelik olarak analiz etmektir.Araştırmanın kaynak kişileri, 2008-2009 yılı yaz döneminde bu bölgede aktif olarak çalışan 6 elit dağ ve trekking rehberinden oluşmaktadır. Bu kaynak kişilerden 20 vaka tespit edilerek incelenmiştir. Bu araştırmada yöntem olarak yüz yüze mülakatlar yapılmıştır. Çalışmada betimleme yöntemlerinden olan alan taraması yöntemi (survey ve vaka çalışması) kullanılmıştır. Tarama yöntemi ile elde edilen genel bilgiler vaka çalışmaları ile derinleştirilmiştir. Her bir vaka bir parkur olarak ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, parkur isimleri, parkurların genel tanıtımı, uydu görüntüsü üzerindeki rota çizimleri, kaynak kişilerin her bir vaka ile ilgili değişkenler açısından tercihleri verilmiştir. Bununla birlikte, kaynak kişilerin uygulamada parkurla ilgili tercihleri, etkinlikleri, değişkenlerin farklılıkları tespit edilmiştirAraştırma sonucunda Kaçkar havzasındaki trekking parkurları belirlenmiştir. Bu belirleme içerisinde; parkur ve rota sayıları, rotalardaki güvenlik, görsellik, zorluk, kamp alanları v.b?.gibi değişkenlerin neler olduğu bulunmuştur. Ayrıca rota üzerindeki bütün arazi koşullarına ilişkin bilgiler standart bilgi haline getirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda rotaların morfolojik yapıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to analyse the natural potential of Kachkar Basin in terms of outdoor sports tourism and trekking.The resource persons of the study are 6 elite mountain and trekking guides working actively in the area in 2008-2009 summer season.20 cases from the resource persons were chosen and studied. In the study, interviews were conducted in person as a method.In the study, field survey method(survey and case study) -of the description methods- was used.The information gathered through primary surveys was gone through by using case study method. Each case was taken as a track and assessed accordingly.In the assessment, track names,general introduction of the tracks,routes drawn on the aerial photographs,and the preferences of the samples for variables related to each case were included. The preferences of the resource persons related to the track while in practice, their activities and the differences of variables were determined as well.Trekking tracks were determined through the study, and also the number of the tracks and the routes and ?also- what the variables (safety, landscape, hardship, campgrounds etc.)existing on the routes were were found out. Also, the information related to terrain conditions on the route has been transformed into standard information. With the help of the findings obtained,the morphological structures of the routes were shown.