Lise son sınıf biyoloji dersinde karşılaşılan bazı problemler ve çözüm önerileri
Some problems of high school senior cllass students in the biology lessons and presenting proposals intended for finding solutions
- Tez No: 277997
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, lise son sınıflarda biyoloji dersinde karşılaşılan problemleri belirleyip, bu problemlere yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada bilgi toplama aracı olarak Ankara ilinde çeşitli ilçelerde yer alan 15 okuldaki 33 biyoloji öğretmeni ve 253 lise son sınıf öğrencisine anket uygulanmıştır. Araştırmanın genel amacı çerçevesinde toplanan verilerin gerekli istatistiksel analizleri için SPSS 11 programından yararlanılmış ve frekans yüzdeleri hesaplanarak yorumlanmıştır. Son bölümde ise elde edilen verilerden yararlanılarak problemlerin çözümlerine ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study aiming at determining the problems of high school senior class students in the biology lessons and presenting proposals intended for finding solutions to these problems. In this study, questionnaire forms were filled by 33 biology teachers and 253 high school senior class students of 15 high schools in different locations of Ankara to gather information. For statistical analyses of the gathered data, SPSS 11 is used to calculate the frequency percentages and these results are interpreted within the general purpose of this research. In the last section, solution proposals to the subjected problems are presented by using the results of these analyses.