Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı mücadele-müdahale ve risk gruplarının giysi özellikleri
Unit of struggle-intervention with Crimean-Congo haermorrhagic fever disease and qualities of risk groups? clothes
  1. Tez No: 278003
  2. Yazar: ZEYNEP ATMACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı, saha çalışanlarına ve sağlık personellerine, kene sokması ya da bu virüsü taşıyan hastalardan bulaştığı tespit edilmiştir. Bu durum toplumda ciddi kaygılar oluşturmakta ve insanların sağlıklı yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. K.K.K.A hastalığı ile mücadele-müdahale birimleri ve risk gruplarının giysi özelliklerinin belirlenmesi bu hastalıktan korunma ve hastalığın yayılmasının önlenmesinde büyük önem taşımaktadır.Bu araştırmanın amacı, K.K.K.A hastalığı ile mücadele-müdahale ve risk gruplarının kenelerle temasını engelleyecek koruyucu giysi ve yardımcı malzemelerin özelliklerini tespit ederek, çözüm önerileri getirilmesidir.Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ile mücadele-müdahale birimleri ve risk grupları oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise tesadüfî yöntemle ulaşılan Ankara Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniğindeki hemşire, doktor ve sağlık çalışanları, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki veteriner hekimleri, Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığındaki mikrobiyoloji uzmanı ve biyologlar; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanlığı Zoonoz Hastalıklarından Korunma Hizmetlerindeki veteriner hekimler; Denizli İl Halk Sağlığı Laboratuar Müdürlüğündeki sağlık çalışanları; Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Servisindeki laborant ve sağlık çalışanları; Tokat Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığındaki veteriner hekimler ve ziraat mühendisleri oluşturmaktadır.Araştırmada, ?survey? yöntemi kullanılmıştır. Anket soruları, pilot ve asıl olmak üzere iki aşamada uygulanmıştır. Anket formu üzerinde konu ile ilgili uzman öneri ve eleştirileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Bu amaçla KKKA hastalığı ile mücadele-müdahale ve risk gruplarına uygulanmak üzere üç ayrı anket formu hazırlanmıştır. Öncelikle KKKA hastalığı için mevcut kullanılan koruyucu giysi özellikleri tespit edilmiş, daha sonra KKKA hastalığından korunmada kullanılacak giysilerde bulunması gereken özellikler belirlenmiş ve bu özellikler doğrultusunda koruyucu giysi tasarımları ve kalıpları hazırlanmıştır. Saha çalışanlarının koruyucu giysi tasarımlarında geleneksel giysiler ve fonksiyonellik dikkate alınmıştır.Araştırma sonucunda KKKA Hastalığında mücadele-müdahale ve risk grupları tarafından kullanılan koruyucu giysilerin çalışma koşulların uygun olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma grubunun; koruyucu giysilerde bulunması gereken özellikler doğrultusunda hazırlanan tasarımlar hakkında daha olumlu düşündükleri belirlenmiştir. Araştırma KKKA hastalığına karşı koruyucu giysi tasarımı konusunda yüksek lisans tez çalışması olarak giyim alanında Türkiye'de yapılan ilk çalışma olma özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
It has been provided that healthcare provides who become infected with Crimean-Congo Haemorrhogic fever (CCHF) acquire the virus from direct contact with blood or other infected tissues or they may become infected from a tick bite. This situation lead to anxiety in population, and reduces health and quality of life. Detection of unit of struggle intervention with C.C.H.F. disease and qualitie, of risk groups clothes are very important for prevention and prophylaxis of infection.The aim of this study is to determine the qualities of prorective clothing and accessories to help prevent tick bites and decrease the risk of disease.The units of struggle-intervention with C.C.H.F disease and risk groups in Turkey constitute the nature them research.Study population nurses, doctors and medical staff Department of Clinical Microbilogy & İnfectious Diseases. Ankara Numune Education and Research Hospital, Veterinarians The Faculty of Veterinary Medicine of Ankara Universty, Microbiology and biologist Refik Saydam National İnstitu of Hygine Ankara, Vetereinarians veterinary Public Healty Services Repuclic of Turkey Ministry of agriculture and rural affairs general directorate of protection and control Ankara, Medical staff Regional Public Healthy Laboratary Local Health Authority of Denizli , Laboratarions and medical staff Çorum State Hospital, Department of Microbiology Veterinarians and daricultural engineers. Departmant of animal Healty Tokat Provincial Directorate of Ministry of Agriculture, Tokat.In that research, ?survey? method has been used. After questionnaire has been prepared, it has been performed in two stages: pilot stage and main stage. Pilot application has been performed with veterinary surgeons at Ankara University, Faculty of Veterinary Science, Parasitology Department. Necessary corrections have been made in questionnaire according to expert suggestions and criticisms about subject. For that purpose, three different questionnaire forms have been prepared in order to apply to risk groups and struggle-intervention with C.C.H.F disease. Firstly, the qualities of current protective clothing for C.C.H.F disease have been ascertained. Then, necessary qualities of clothes which will be used to keep away from C.C.H.F disease have been specified and according to these qualities, protective clothing patterns have been prepared.Conclusions, it is ascertained that protective clothing which have been used by risk groups and struggle-intervention with C.C.H.F disease are not convenient for working conditions. It has been come through that these groups think more positively about designs which have been prepared according to necessary qualities of protective clothing. This research is the first study in Turkey as a research paper of master?s degree about protective clothing design to keep away from C.C.H.F disease