The determination of nurses' knowledge levels about crimean-congo hemorrhagic disease in terms of various variables: Karbala sample, Iraq
Hemşirelerin kırım-kongo kanamalı ateş hakkında bilgi düzeylerin çeşitli değişkenler açısından belirlenmesi: Karbala örneği, Irak
- Tez No: 877756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL KALAFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kırım-Kongo kanamalı ateşi, tipik olarak keneler yoluyla yayılan viral bir kanamalı ateştir. Hayvan kesimi sırasında ve hemen sonrasında viremik hayvan dokularıyla (virüsün kan dolaşımına girdiği hayvan dokusu) temas da bu ateşin bulaşmasına yol açabilir. KKKA salgınları, virüsün salgınlara yol açabilmesi ve yüksek vaka ölüm oranına (10-40%) sahip olması nedeniyle halk sağlığı hizmetleri için bir tehdit oluşturmaktadır. Önlenmesi ve tedavi edilmesi zordur. KKKA tüm Afrika, Balkanlar, Orta Doğu ve Asya'da endemiktir. Irak'ta çok sayıda enfekte vaka görülmüş olup, Sağlık Bakanlığı'nın Ekim 2023'teki son istatistiklerine göre Irak'ta Kırım-Kongo kanamalı ateşine bağlı 545 enfekte vaka ve 70 ölüm gerçekleşmiştir. Hemşireler, hastanede çalışan en büyük kesimi temsil etttikleri ve hastalar geldiğinde ilk müdahaleyi yapanlar oldukları için tercih edilmişlerdir. İlk müdahale esnasında, hastanın kanı ve diğer sıvılarıyla doğrudan temas etmekte ve diğer prosedürleri yerine getirmektedirler. Bu araştırma, hemşirelerin Kırım Kongo kanamalı hastalığına ilişkin bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Başka bir deyişle, hemşirelerin belirli bir hastalığa ilişkin bilgi düzeylerinin farklı değişkenler açısından nasıl değiştiğini incelemektedir. Bu anlamda hemşirelerin belirli bir konuya ilişkin mevcut bilgi düzeyleri tanımlanmaktadır. Anketi doldurmak için hemşirelerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Kerbela'da kesitsel bir çalışma yürütülmüştür. Kerbela'daki en büyük hastane olan İmam Hüseyin Tıp Şehri, yüksek vaka yoğunluğu ve çalışan hemşire sayısının yüksek olması nedeniyle uygun bir araştırma grubu olmuştur. Bu nedenle araştırma Ağustos ve Aralık 2023 tarihleri arasında burada gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden 240 hemşireden oluşan rastgele bir örneklem dahil edilmiştir. Anket, daha önce literatür incelenerek uzman görüşü alınarak oluşturulmuş ve anketin uygulanabilirliği için uzmanlar tarafından geliştirilip değiştirilmiştir. Cronbach alfa değeri 0,78'dir. araştırma bulguları hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki ortalama niteliksel değişkenler arasındaki farklılıkları karşılaştırmak için ki-kare testi yapılmıştır. Olasılık değerinin 0.05 olmasının istatistiksel olarak anlamlı olduğuna karar verilmiştir. Hesaplanan bilgi ölçeğinden alınan ortalama puan 14.02 ± 3.81 olmuştur. Sonuçlar, hemşirelerin hastalık (KKKA) hakkında bilgi sahibi olduğunu ve anket maddelerinin çoğunu nedenler, belirti ve semptomlar, bulaşma, enfeksiyonun önlenmesi ve kontrolü ve tedavi konularında yanıtladığını göstermektedir. Araştırma, hemşirelerin KKKA ile ilgili kuluçka dönemi ve kenelerin nasıl çıkarılacağı gibi bazı alt bilgilerde bilgilerinin zayıf olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmada çeşitli değişkenler ile KKKA hakkındaki bilgi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Erkek hemşirelerin Kırım-Kongo kanamalı ateşi hakkındaki bilgi düzeyleri daha yüksektir. Kırım-Kongo kanamalı ateşi konusunda 40 yaş üstü hemşire grubu diğer yaş gruplarına göre daha fazla bilgiye sahip olmuştur. Hemşirelik Fakültesi ve üstü mezunları diğer eğitim düzeyindekilere göre daha yüksek bilgi düzeyine sahiptir. Eğitim alan hemşirelerin bilgi düzeyi eğitim almayanlara göre daha yüksektir. Bu sonuç, hemşirelerin KKKA hakkındaki bilgilerindeki farklılığa çeşitli faktörlerin katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bu hastalığın yayılmasını önlemek ve hastalıkla mücadele etmek için, KKKA hakkındaki bilgi düzeyini artırmak üzere bu farklılıkları güçlendirmek ve yönlendirmek için çalışmak, çünkü bu bilgi işimize yansır, hastalığın ilk belirtilerini bilmek, gerekli önlemleri almak ve enfeksiyondan korunmak için gerekli izolasyon araçlarını kullanmaktır. Hastalara, hemşirelere, sağlık çalışanlarına ve bir bütün olarak topluma fayda sağlamaktadır. Bu araştırma Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalarına yönelik komplikasyonlar ve risk faktörlerine ilişkin sürekli eğitim programları aracılığıyla hemşirelerin bilgilerinin güncellenmesini, hemşirelerin ihtiyaçlarını belirlemek için hemşirelerin bilgi ve uygulamalarının sürekli değerlendirilmesini, hemşirelerin Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalarına yönelik hemşirelik bakımıyla ilgili ulusal ve uluslararası konferanslara, çalıştaylara ve eğitim kurslarına katılmalarının teşvik edilmesini ve desteklenmesini, özellikle hastanelerdeki bulaşıcı hastalık servislerinde kenelerin doğru şekilde çıkarılması ve hastalığın kuluçka dönemi hakkında eğitici broşürler verilmesini önermektedir. Sonuçların genellenebilir olması için araştırmanın geniş bir örneklem ile tekrarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
A viral hemorrhagic fever called Crimean-Congo hemorrhagic fever is usually transmitted by ticks. Once the bloodstream is exposed to viraemic animal tissues, the virus enters it, during and immediately after animal slaughter can also lead to the contracting of this fever. CCHF outbreaks constitute a threat to public health services as the virus can lead to epidemics and has a high case fatality ratio (10–40%). It's difficult to prevent and treat. CCHF is endemic in all of Africa, the Balkans, the Middle East, and Asia. In Iraq, there were many infected cases; according to the last statistics of the Ministry of Health in October 2023, there were 545 infected cases and 70 deaths concerning to CCHF in Iraq. the chose of the nurses because they represent the largest segment in the hospital and serve as the first responders when patients arrive. They carry out various nursing operations that come into direct touch with the patient's fluids and blood, such as intravenous interventions. This research aims to assess the levels of nurses knowledge regarding Crimean-Congo hemorrhagic disease. In other words, it examines how nurses' knowledge levels regarding a certain disease change in terms of different variables. In this sense, the existing knowledge levels of nurses regarding a certain subject are defined. Face-to-face interviews with the nurses will be used to fill out the questionnaire. A cross sectional study was conducted in Karbala city / Imam Hussein Medical City, the largest hospital in this city, a suitable research group due to its high case density and the high number of working nurses, the research was conducted there between August and December 2023. The research included a random sample of 240 nurses who agreed to participate. The questionnaire was created after surveying previous literature, after which expert opinion was taken and the questionnaire was developed and changed by the experts. A pilot study was conducted to verify whether it was applicable or not. Cronbach alpha was 0.78. The research's findings were analyzed and evaluated using both descriptive and inferential statistical methods. A chi-squared test was carried out to compare the differences among the mean qualitative variables between groups. It was decided that a probability value of 0.05 was statistically significant. The average score on the calculated questionnaire of knowledge was 14.02 ± 3.81. Results show that nurses had knowledge about the disease (CCHF) and answered most of the questionnaire items in causes, signs and symptoms, transmission, prevention and control of infection, and treatment. The research found that nurses' knowledge was low in some sub-information about the CCHF, such as the incubation period and how to remove ticks. Our research found statistically significant differences between various variables and the level of knowledge about CCHF, male nurses had higher knowledge of Crimean-Congo hemorrhagic fever. The group of nurses over 40 years of age had more information than other age groups regarding CCHF. Graduates of the College of Nursing and above have a higher level of knowledge compared to those with other educational levels. Nurses who have taken training courses have higher knowledge than those who have not taken training courses. This result suggests that various factors contributed to the variation in nurses' knowledge about CCHF. To prevent the spread of this disease and combat it, we must work to strengthen and guide these differences to improve the level of knowledge about CCHF, as this knowledge reflects in our work through increasing knowledge can lead to a decrease in the spread of the disease within the hospital and even in the community, providing urgent care to the patient through early diagnosis, knowing the initial signs of the disease taking the necessary measures and using the necessary isolation tools to protect against infection. So its benefits to patients, health workers, and society as a whole. This research recommends updating nurses' knowledge through ongoing educational programs regarding complications and risk factors for patients with CCHF, continuous evaluation of nurses' knowledge and practices to determine nurses' needs, encouraging and facilitating nurses to participate in national and globally nursing care conferences, workshops, and training activities for Crimean-Congo hemorrhagic fever patients, providing educational brochures about the disease, about the correct way to remove ticks and the incubation period of the disease. The research must be repeated with a large sample in order for the results to be generalizable.