Çocuk kitaplarının dinleme becerisini geliştirme aracı olarak kullanılması
Çocuk kitaplarinin dinleme becerisini geliştirme aracı olarak kullanilmasi
  1. Tez No: 278006
  2. Yazar: SİNEM BOĞA ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, çocuk kitaplarında yer alan çocuk edebiyatı açısından uygun olduğu varsayılan metinler ve böyle bir varsayımdan uzak metinlerin dinleme becerisine olumlu ya da olumsuz etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle çocuk edebiyatına uygun olan metinler ile mevcut Türkçe ders kitaplarında yer alan ve çocuk edebiyatına uygunluk koşulları taşımadığı varsayılan eserler belirlenmiştir. Daha sonra bu eserler aracılığıyla araştırma örneklemine dâhil edilen okullardaki yedinci sınıf öğrencilerine Türkçe derslerinde dinleme uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at revealing the positive or negative effects of the texts assumed to be appropriate as well as of the texts assumed not to be appropriate for children literacy on listening skills in children?s books. To this end, first of all, the texts which are appropriate for children literacy and the texts which are included in Turkish course-books in use but assumed not to meet the criteria of children literacy were defined. Then, these texts were used for listening practices made within the scope of Turkish course given to the 7th grades students attending the primary schools included in study sample.