Disiplinlerarası sanat etkileşimlerinin seramik sanatı ve eğitimine etkileri
The effects of interdiciplanary art interactions over ceramic art and education
- Tez No: 278005
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalısmanın amacı, disiplinlerarası sanat etkilesimlerinde seramik sanatının yerini veseramik eğitimine etkilerini öğrenci ve öğretim elemanı görüsleriyle betimlemektir. Bubağlamda arastırmanın kavramsal çerçevesini disiplinlerarası sanat etkilesimleri, müzik,tiyatro, resim, heykel ve sinemanın birbirleriyle olan etkilesimleri, ayrıcadisiplinlerarası sanat ve seramik sanatı iliskisi, modernizm öncesi dönem, modernistdönem ve post-modernist dönem alt baslıkları olusturmustur.Arastırmanın çalısma grubunda, Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi,Seramik Bölümü ve Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Uygulamalı SanatlarEğitimi Bölümü, Seramik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören (107) öğrencilerve görev yapan 16 öğretim elemanı yer almıstır.Displinlerarası sanatta seramik sanatının yerine iliskin öğrenci ve öğretim elemanıgörüsleri; displinlerarası sanatın seramik eğitimindeki yerine iliskin öğrenci ve öğretimelemanının içerik, yöntem ve araç-gereç-donanım ile ilgili görüsleri alt problemlerolarak belirtilmistir.Arastırmacı tarafından gelistirilen bilgi toplama formu ile elde edilen verilerinanalizinde yüzde ve frekans hesaplamaları kullanılmıstır.Arastırma bulgularıyla; farklı disiplinlerin seramik eğitiminde yer aldığı fakat derslerinislendiği atölyelerin displinlerarası sanat çalısmalarının üretilmesi için yeterli donanımasahip olmadığı ve diğer bölümlerin teknik olanaklarından yeteri düzeydeyararlanılamadığı sonucuna ulasılmıstır.Seramik sanatının ve eğitiminin disiplinlerarası sanat etkilesimlerine daha etkin katılımıyönünde öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to portray the place of ceramics in interdisciplinaryart approach and the influence of interdisciplinary art approach on ceramics educationby students? and academic personnel?s ideas. In this context the conceptual frameworkof the study consists of interdisciplinary art approach, the mutual interaction betweenmusic, theatre, art, sculpture and cinema, pre-modern period, modern period and postmodernperiod.The research group has been consisted of 16 teachers who are the academic stuffof Ceramic Department of Hacettepe University, Ceramic Education Department ofGazi University and their 107 students.Students? and academic personnel?s ideas regarding on the place of ceramic artin interdisciplinary art; students? and academic personnel?s ideas of content, methodand materials regarding on the place of interdisciplinary art in ceramics education weredefined as the subordinate problems.Data survey which had been developed by the researcher has been used. Thedata collected by these surveys have been calculated with the help of `percentage andfrequency calculations? originated from the discipline of statistics.Through the information obtained, it has been observed that, differentdisciplines are taking part in the ceramic education. The studios, in which the lessonsare thought, are insufficient in order to produce interdisciplinary art and moreover thetechnical equipments of other departments for this purpose are not in use at a sufficientlevel.Suggestions on full integration of ceramic art and education withinterdisciplinary art approach are given.