Spor turizminde hizmet kalitesinin değerlendirilmesi: Antalya'daki futbol kampları üzerine bir araştirma
Evaluation of service quality in sport tourism: A research on football camps in Antalya
  1. Tez No: 278043
  2. Yazar: HATİCE PINAR SALAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya'ya gelen yabancı profesyonel futbol kulüplerinin konakladıkları otellerdeki ve bu otellere ait futbol tesislerden aldıkları hizmete yönelik memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli değişkenlere göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Antalya'ya futbol kampı yapmak için farklı ülkelerden gelen toplam 124 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada yer alan katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen ve ?Otelin Standart Turizme Yönelik Servis Kalitesi? ve ?Otelin Futbol Turizmine Yönelik Hizmet Kalitesi? ni değerlendirmek için iki faktörlü yapı ve toplam 33 sorudan oluşan ölçek uygulanmıştır. Katılımcılardan ölçekte yer alan ifadeleri ?Hiç Katılmıyorum? (1) ve ?Tamamen Katılıyorum? (6) şeklinde yer alan likert tipi ölçek üzerinde değerlendirmeleri istenmiştir.Katılımcılardan ayrıca, demografik bilgilerin elde edilmesi amacıyla 6 sorudan oluşan bir demografik bilgiler formunu da doldurmaları istenmiştir. İstatistiksel analiz kısmında ise, ölçeğin geçerlik yapısını test etmek için temel bileşenler faktör analizi uygulanırken güvenirlik düzeyini test etmek için Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca, elde edilen verilen katılımcıların demografik değişkenlerine göre karşılaştırılması için frekans, yüzde ve ki-kare analizlerinden faydalanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, yöneticilik tecrübesi yüksek olan katılımcıların diğerleri ile karşılaştırıldığında ?otelin futbol turizmine yönelik hizmet kalitesi? memnuniyet faktörü üzerinde olduğu belirlenmiştir. Yöneticilerin Türkiye'ye kamp için geliş sayısına göre yapılan ki-kare analizi sonucunda ise ölçekte yer alan her iki faktör üzerinde de etkili olduğu görülmüştür. Katılımcıların, diğer demografik değişkenlerine göre ise gerekli istatsitiksel koşullar sağlanmadığı için analizler yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of satisfaction from the service quality of the hotels where foreign Professional Football Clubs have stayed and the football facilities of these hotels and to compare the data by different varietions. 124 volunteer attendants from several countries who came to Antalya for football camps helped the study. A survey of 2 factor structure with 33 questions to evaluate both ? Standard Tourism Service Quality of the Hotel? and ? Football Tourism Service Quality of the Hotel ?, which is developed by the researcher, applied to the attendants. Attendants are requested to answer as ?I totally disagree? (1) or ?I totally agree? (6) as in a Likert Type of survey.Additionally , due to obtain Demographic Data, a 6 question form of Demographic Data to be filled is requested from the attendants. In the Statistical Analysis section, to test the confidentiality level of the survey while applying the principal component factoring, Cronbach Alpha internal consistence is calculated to validate the structure of the survey. And, frequency, percentage and chi-square analysis applied to compare the outcome by the attendants? demographic variables .Analysis results showed that the more experienced administrators among the attendants are more satisfied by the ? Football Tourism Service Quality of the Hotel ?.According to the results of chi-square analysis, it is seen that the number of camp attendance in Turkey by the administrators , was effective on both factors. Analysis were not made by the other demographic variables of the attendants because necessary statistical conditions could not be obtained.