Arapça öğretiminde edebi materyallerin kullanımı
The use of literature materials in the teaching of Arabic as a foreign language
- Tez No: 278044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN CEVİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir yabancı dil bilmek aynı zamanda o ülkenin kültürünü bilmekle anlam kazanır, tam olur. Kültürü bilmek, tanımak ya da öğrenmek ise ya o ülkeye gidip belli bir süre orada yaşamayı ya da edebiyatı hakkında bilgi edinmeyi gerektirir. Dil öğrenmeye yeni başlanılan zamanlarda yabancı bir ülkeye gitmek erken olabilir. Ancak o dilin edebiyatı hakkında bilgi sahibi olunmakla kültürü hakkında da belli bilgilere ulaşılabilir.Bütün bunlardan yola çıkarak bir yabancı dil eğitiminde uygun yöntemler ve metotlarla edebî metinlerin dil becerileri kapsamında kullanılması tam anlamıyla dil öğreniminin gerçekleştirilmesine büyük katkılar sağlayacaktır.Bu çalışmada edebî türlerden bazıları (fabl, öykü, masal, şiir, biyografi, fıkra) pratik olarak kullanılmıştır. Yabancı dil Arapça öğretiminde çok kullanışlı, kalıcı öğrenmeyi sağlayan ve eğlenceli olan bu materyaller bu dilde temel bilgilere sahip öğrenciler için büyük yararlar sağlamıştır. Bu nedenle yabancı dilde edebî metinlerden yararlanmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Knowing a foreign language makes it more meaningful and more complete when the culture of that country is also known. In order to know and become familiar with or to learn the culture of a country, this requires either going to that country and living there for some time or acquiring that knowledge through it?s literature materials. By learning the literature of a language, one can acquire substantial information regarding the culture as well.With this in mind, the use of literature in teaching the language skills of a foreign language along with the use of appropriate techniques and methods would contribute greatly to learning the foreign language as a whole.In this study, a selection of literature materials such as fables, stories, tales, poems, biographies, and jokes have been used in a practical way. In the teaching of Arabic as a foreign language, these very useful as well as enjoyable materials achieve effective learning and great advances in students who have a basic knowledge of the language. For this reason, the use of literature materials in the teaching of a foreign language is a necessity the benefits of which should not be overlooked.