Bilgisayar destekli öğretimin, ilköğretim 6.sınıf öğrencilerinin matematik dersi 'çokgenler' konusundaki akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
Computer-aided instruction, elementary 6th grade students' mathematics achievement and attitudes in polygons effects topics
  1. Tez No: 278055
  2. Yazar: BETÜL TUBA HELVACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ, YRD. DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Soyut kavramların öğretilmesi ve öğrenilmesi hem zaman alıcı hem de zor olabilir. Öğrencilerin öğrenmelerini daha kalıcı ve kolay hale getirmek için teknolojinin öğrenme ortamına girmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir. Uygulanan öğretim tekniğine ek olarak, öğrencinin öğrenme sürecine destek sağlanması, derse olan ilgisinin arttırılması amacıyla eğitim teknolojilerinin kullanımının öğrenme sürecine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.Bu araştırmanın amacı, bilgisayar destekli öğretimin, ilköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin matematik dersi çokgenler konusundaki akademik başarılarına ve tutumlarına etkisini incelemektir.Araştırma 2009?2010 eğitim öğretim yılında Denizli Merkez İlköğretim Okulu'nda 6.sınıfta okuyan, matematik başarıları ve matematik tutumları birbirine denk dağılım gösterdikleri kabul edilen iki sınıftaki ( 6-C ve 6-İ ) toplam 66 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında matematik başarı Testi, matematik tutum ölçeği ve bilgisayar destekli materyal kullanılmıştır.Deney grubu öğrencileri ?Çokgenler? konusunu, araştırmacı tarafından hazırlanan bilgisayar destekli ders etkinlikleri ile işlerken, kontrol grubu öğrencileri ise mevcut sınıf ortamında, geleneksel öğretim yöntemi ile dersi işlemiştir.Araştırma verileri analiz edilerek aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.?Öğrencilerin gelişim düzeyleri dikkate alınarak hazırlanan bilgisayar destekli eğitim materyalinin, öğrencilerin matematik dersine karşı motivasyon ve tutumları üzerinde önemli bir etkisi vardır.?Öğrencilerin gelişim düzeyleri dikkate alınarak hazırlanan bilgisayar destekli eğitim materyalinin doğrultusunda planlanan ders etkinlikleri ile öğretim sonucu elde edilen başarı, mevcut sınıf ortamında, geleneksel öğretim yöntemi ile verilen öğretim sonucunda elde edilen başarıdan daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Teaching and learning abstract concepts is both difficult and may be time consuming process. For changing students? this opinions and bringing their learning more permanent and easy, the technology may be integrated into the educational environment. Additionally, in terms of increasing students? contribution and interest to the teaching process, increased level of technology use in classrooms is encouraged.The aim of this study is to examine the effect of academic achievement of the students in the sixth grade math lessons on polygons through computer assisted teaching.Research in the 2009-2010 academic year at the Denizli Elementary School 6th grade reading, mathematics achievement and mathematics attitudes they adopted each other, showing equivalent distributions in two classes (6-C and 6-I) constitutes the total 66 people. Data collection“Mathematics Achievement Test”,“Mathematics Attitude Scale”and“Computer-Aided Materials Activities”are used.The subject of ?Polygons? administered by experimental group with computer aided instruction, on the other hand students in control group learned the subject of ?Polygons? with traditional teaching method.The data were analyzed using statistical methods has reached the following findings.?Taking into account the developmental level of students prepared for computer-based training materials, students' motivation and attitudes towards mathematics have a significant impact on.?Students' level of development taking into account the prepared computer-based training materials in line with the planned lesson activities with the academic results obtained success, the current classroom environment, the traditional teaching methods with the faculty as a result of the success is higher than that.