Gabriel Pares'e ait düzenlemelerdeki çalgılama tekniklerinin incelenmesi ve bu yapıya uygun olarak Beethoven'ın 9. senfonisinin bandoya uyarlanması
Studying examples of by Gabriel Pares' arrangements according to instrumentation technic and arranging an example work appropriate to this technic
- Tez No: 278066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı Armoni Orkestrası ve Fanfar Orkestrası için eser yazmak isteyen besteci adayları ile bestecilere çalgılama teknik ve yöntemleri hakkında bilgi vererek düzenleme konusunda dünyaca tanınan besteci Gabriel PARES'in düzenleme örneklerinin analizi ile bu alanda yapılacak yeni araştırmalara, ortaya çıkacak yeni eserlere bilimsel bir zemin hazırlamaktır.Armoni Orkestrası ve Fanfar Orkestralarında kullanılan çalgıların teknik ve müzikal kullanım özelliklerine ait kaynaklar kolay ulaşılabilen kaynaklar olma özelliği taşımamaktadır. Bu sebeple bu çalışmanın kendisi böyle bir kaynak olması arzusu ile hazırlanmıştır.Araştırmanın giriş bölümünde; Armoni Orkestrası ve Fanfar Orkestrası Çalgılarının tanımları, sıralanışları, teknik ve müzikal kullanım özellikleri detaylı bir şekilde ortaya konularak problem kısmı oluşturulmuştur.Bu araştırma; Gabriel PARES'e ait düzenleme örneklerinin çalgılama tekniğine uygun olarak incelenmesi amacı ile mevcut olan bir durumu tanımlamaya ve açıklamaya çalışmaktadır. Bu nedenle araştırma modeli tarama modelinde olup betimsel bir nitelik taşımaktadır.Araştırmanın bulgular ve yorum kısmı; Gabriel PARES'e ait düzenleme örneklerinin çalgılama tekniğine uygun olarak incelenmesi ve bu yapıya uygun örnek bir eser düzenlenme olmak üzere iki basamakta gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; giving information and helpful tips about the instrumentation technics , analysis of arrangements by Gabriel Pares who is one of the most well known composers in his subject and creating a scientific basis fort he new compositions and new studies.There aren`t enough reachable sources when it comes to the usage of instrumentation technics for ?Armoni? and ?Fanfar? Orchestras. This study itself is done for this particular purpose .In the introduction of this study ; Problem section is created by the detailed exposition of the definition, the order and the charcateristic musical usage of the instruments in the ?Armoni? and ?Fanfar? Orchestras.This study tries to identify and explain an existing situation fort he purpose of studying the instrumentation technic of examples of Gabriel Pares` arrangements.The findings and interpretation section consists of two sub-sections which are ; studying examples of Gabriel Pares` arrangements according to instrumentation technic and arranging an example work.