Bankacılık krizleri ve Türk bankacılığına etkileri
Banking crises and the effects of the Turkish banking
  1. Tez No: 278087
  2. Yazar: EMİNE HATUN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasında ,1980'li yıllardan sonra Dünya'da baş gösteren finans krizlerinin ortaya çıkardığı bankacılık krizlerinin Latin Amerika ülkelerinde, Güneydoğu Asya ve son olarak Türkiye'de ne şekilde ortaya çıktığı sonuçları ve çözüm önerileri kapsamında incelenmiştir.Bu inceleme kapsamında literatür gözden geçirilmiştir. Konuyla ilgili yayınlanan araştırmalar, üniversitelerde gerçekleştirilmiş bilimsel tezler incelenmiş, ulusal bankalara ait web siteleri, BDDK, TBB, TCMB kurumlarının web siteleri dikkatle incelenmiştir.Bankacılık krizlerinin banka çalışanlarını (meslek mensubu) ne şekilde etkilediğini ortaya koymak için frekans analizi uygulanmıştır.Analizlerde tüm Türkiye deki 3 özel sektör bankası (Garanti Bankası,Yapıkredi Bankası,Finansbank) çalışanlarına (meslek mensubu) Ek 1 deki anket soruları yöneltilmiş ve elde edilen bulgular frekans ve x 2 analizi kullanılarak yorumlanmıştır.Yaptığımız çalışmadan anlaşılıyor ki; ankete uygulanan frekans analizinden özel sektör banka çalışanlarının bankacılık krizlerini önemsedikleri sonuçlarından etkilendiğini, güven olgusunun önemli olduğunu ve bugüne kadar olan krizlerin başlıca sebebinin sisteme olan güvenin sarsılması ile gerçekleştini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of financial crisis which have been the core of bank crisis after 80s in Latin America, in South-Eastern Asia, and lastly in Turkey, was covered. Three topics were chosen about the subject. How the crisis emerged? What are the results of the crisis? What could be the solutions for the results of the crisis?In the research process, literature has been studied deeply. The published researches, scientific thesis?s from the universities, the web sites of national banks which are BDDK, TBB, and TCMB, were analysed.Frequency analyse has been applied in order to find out how the employees of the banks were affected from the financial crisis. In this analyses, the survey questions of attachment 1 were asked to the employees of the three most important banks of the private banking sector of Turkey (Yapı ve Kredi, Garanti Bankası, Finansbank), and the results were commented by using frequency and x2 analyse.After my research, it is obvious that bank employees highly heed the banking crisis. Trust issue is very important, and the vital reason for the banking crisis until today has been mistrust to the system.