Destinasyon bazında marka denkliği ve Doğu Karadeniz yaylalarının eko turizm açısından marka denkliğine ilişkin bir uygulama
Brand equivalence in the basis of destinations: An application in the highlands of Eastern Black Sea region concerning brand equivalence of eco tourism
  1. Tez No: 278088
  2. Yazar: ELİF ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, eko turistlerin Doğu Karadeniz sahil şeridindeki yaylaların marka denklik algılamasını ölçmektir. Bu araştırmada David Aaker'in marka denkliği modelinin unsurları destinasyon markalarına uyarlanmıştır. Bu unsurlar; destinasyon markası çağrışımları, destinasyon markası farkındalığı, destinasyon markası algılanan kalitesi ve destinasyon markası sadakatidir. Destinasyon markası unsurlarının farklı boyutlarıyla yaylaların eko turizm açısından algılanan denklikleri ortaya konmuştur.Araştırmanın ana kütlesi 2009 yaz sezonunda Doğu Karadeniz'de bulunan altı yaylayı ziyaret eden eko turistlerdir. Sözü geçen altı yayla; Artvin ? Hopa ? Kafkasör Yaylası ve Turizm Merkezi, Rize ? Çamlıhemşin ? Ayder Yaylası ve Turizm Merkezi, Gümüşhane ? Torul ? Zigana Yaylası ve Turizm Merkezi, Giresun ? Bulancak ? Bektaş Yaylası ve Turizm Merkezi ve Ordu ? Aybastı ? Perşembe Yaylası ve Turizm Merkezidir. Bu ana kütleden kolayda örneklem seçimine göre 540 turist seçilmiştir. Her yaylada 90 anket yapılmış ve toplamda 385 anket istatistiksel analize dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to survey the brand equivalence perception of eco-tourists about the highlands in sea coast of Eastern Black Sea region. In this research the elements of David Aaker?s brand equivalence model were adapted to destination brands. These elements are destination brand connotation, destination brand awareness, perceived quality of destination brand and destination brand loyalty. Different dimensions of destination brand elements are surveyed according to the perceived equivalence in terms of eco-tourism of the highlands. The main mass of the research is eco-tourists that visited the six highlands of Eastern Black Sea Region in 2009 summer. These six highlands are; Artvin ? Hopa ? Kafkasör Highland and Tourism Center, Rize ? Çamlıhemşin ? Ayder Highland and Tourism Center, Gümüşhane ? Torul ? Zigana Platea and Tourism Center, Giresun ? Bulancak ? Bektaş Highland and Tourism Center and Ordu ? Aybastı ? Perşembe Highland and Tourism Center. 540 tourists were selected from this main mass according to easy sample selection method. 90 surveys were made in each highland and 385 surveys were used in statistical analysis.