Türkiye'de bankacılık sektöründe rekabet ve etkinlik çerçevesinde internet bankacılığının önemi
The importance of internet banking in turkey within the framework of competition and efficiency in the banking sector
  1. Tez No: 591060
  2. Yazar: FATİH YEŞİLGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ORÇUN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
20. Yüzyılın son çeyreğinde teknolojinin gelişimine binaen finansal araçların kullanımı artmış, küreselleşen dünyada yerini almak için Türkiye de ekonomi sistemini serbestleştirici adımlar izleyerek dünyaya ayak uydurmaya çalışmıştır. Bu durum gerek yeni bir sisteme geçişin ilk zorlukları nedeniyle ve gerekse sistemin sağlam bir zemine oturtulmaması sebebiyle beraberinde ekonomik krizleri getirmiştir. Türkiye'nin yabancı sermayeyi ülkeye çekmek adına birtakım düzenlemeler yapması, pazarın yabancı sermaye tarafından cezbedici olması gibi sebeplerden dolayı yabancı sermaye Türkiye'de varlığını göstermeye başlamıştır. Yabancı sermayenin girişiyle ulusal bankalar ve yabancı bankalar arasında ciddi ölçüde rekabet oluşmuş ve bu rekabet sonucunda kaynaklarını etkin kullanmak adına birtakım gelişmeler seyredilmiştir. İşte bu gelişmelerinden en önemlilerinden bir tanesi de, teknolojinin de büyük ölçüde yüzyıla ışık tutmasıyla birlikte, günden güne önemi artan internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığına geniş bir pencereden bakıldığında, fiziksel bir mekâna bağlı kalmadan, mesai saatleri kavramı dışında; banka müşterilerinin, bankalarından aldığı hizmetlerin neredeyse tamamını, bilgisayar, telefon ve tabletleri aracılığıyla gerçekleştirdiği alternatif bir dağıtım kanalıdır diyebiliriz. Bu çalışmada yabancı sermayenin de bankacılık sektörüne girmesiyle beraber, bankaların sıkı rekabetlerini sürdürürken internet bankacılığına yönelmelerinin kendileri ve müşterileri açısından faydaları araştırılmış, maliyetlerinin düşmesine etkileri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
20. Owing to the increased use of financial instruments for the development of technology in the last quarter century, Turkey has to take its place in the globalized world economy by following the steps of releasing the system has tried to adapt to the world. This situation has brought economic crises both because of the first difficulties of transition to a new system and because the system was not placed on a solid ground. Turkey's behalf attract foreign capital to make some arrangements, the market for reasons such as being attractive by foreign capital has begun to show the presence of foreign capital in Turkey. With the introduction of foreign capital, there has been considerable competition between national and foreign banks, and as a result of this competition, a number of developments have been observed in order to use its resources effectively. One of the most important of these developments is internet banking, which has become more and more important with the help of technology shedding light on the century. Internet banking is viewed from a large window, without being bound to a physical space, except for the concept of working hours; It is an alternative distribution channel where bank customers perform almost all of the services they receive from their banks through their computers, phones and tablets. In this study, with the introduction of foreign capital into the banking sector, the benefits of the banks' tendency towards internet banking while maintaining their tight competition were investigated for themselves and their customers, and their effects on the reduction of their costs were explained.