Oryantasyon programlarının yeterlik düzeylerine yönelik öğretmen adaylarının görüşleri
Candidate teachers? opinions about the adequacy level of the orientation program
  1. Tez No: 278116
  2. Yazar: HASAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı; cinsiyet ve branş değişkenine göre oryantasyon programlarının yeterlik düzeylerine yönelik öğretmen adaylarının görüşlerini tespit etmektir. Konu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve teorik kısım oluşturulmuştur. Araştırma genel tarama modelinde yapılmıştır.Veri toplama aracı olarak likert tipi ölçek kullanılmıştır. Aday öğretmenlerin oryantasyon sorunlarını tespit etmek amacıyla hazırlanan oryantasyon ölçeği, ilgili literatür taraması yapılarak geliştirilmiştir. Geniş bir literatür taraması yapılarak oluşturulan kuramsal yapının, kuramsal temele dayalı olarak ortaya konulmasına ve var olan durumun betimlenmesine çalışılmıştır. Verilerin analizi sonucu elde edilen bulgular frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t testi ve Pearson korelasyon analizi tekniklerinden yararlanılarak SPSS programıyla çözümlenmiştir.Araştırma bulgularına göre aday öğretmenlerin oryantasyon eğitimine ilişkin görüşleri, görev yaptıkları okullarda karşılaştıkları tutum ve davranışlar, görev yaptıkları okula ilişkin duygu ve düşünceler, oryantasyon programını yürüten eğitimcilere ilişkin algılar, oryantasyon programının içeriği ve oryantasyon programı sonrasındaki durum ve düşüncelerinin cinsiyet ve branş ve değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit amacıyla t testi ve frekans tablolarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify teacher canditates? opinions according to gender and branch for the adequacy level of orientation program.Relevant literature scanning has been done about the subject and the teorical part has been created. Research has been done in the general screening model.Data collection was used as a means of likert type scale. Orientation scale which has been prepared to identify the problems of orientation of canditate teachers has been developed after scanning the relevant literature. The theoretical structure, which constituted after a comprehensive search of literature, is tried to be explained on the basis of theory and present situation is tried to be described. The data which has been collected by the questionnaires was analyzed by frequency, percentage, arithmetic mean, t-test and corelation analysis by SPSS ( Statistical Program for Social Sciences)T-test and frequency tables have been used in order to determine canditate teachers? opinions about orientation education according to research findings, the attitudes and behaviours they encountered in their current schools, their feelings and opinions about their schools,the perceptions to the educators who conduct the orientation program and to determine whether orientation program?s content and the situation and ideas after the orientation program differentiate or not according to gender and branchTEŞEKKÜR