Televizyon reklamlarının okul öncesi dönem çocuklarının tüketici davranışlarına etkileri
Effect of television advertisements to consumer behaviours of pre-school age children
  1. Tez No: 278121
  2. Yazar: ŞULE ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Reklamcılık, Home Economics, Education and Training, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, televizyon reklamlarının, okul öncesi dönem çocuklarının tüketici davranışlarına etkilerinin incelenmesidir.Araştırma var olan bir durumu betimlemeyi amaçladığından betimsel araştırma türündedir. Çalışmanın evrenini 3 ilçede; 2009-2010 eğitim yılında, Mamak, Yenimahalle, Çankaya'da bulunan bağımsız anaokullarına devam eden 5-6 yaş grubu çocuklar ve ebeveynleri oluşturmuş; olasılıksız örnekleme yöntemlerinden amaca uygun örnekleme ile Mamak İlçesi-Manolya Anaokulu, Yenimahalle İlçesi-Tomurcuk Anaokulu ve Çankaya İlçesi-Cumhuriyet Anaokulu örneklem grubu olarak belirlenmiştir.Araştırmada kullanılan verilerin toplanması için konu ile ilgili literatür ve yapılmış olan çalışmalar taranarak araştırmacı tarafından bir anket formu geliştirilmiştir. Hazırlanan anket uzmanların görüşlerine sunulmuş, görüş ve öneriler alındıktan sonra gerekli düzenlemeler yapılmış, örneklem grubuna uygulamadan önce benzer özellikler taşıyan bir grupta ön uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining the influence of television advertising to consumer behaviors of preschool children.The study is a kind of descriptive research as it?s intending to descript an existing condition. Universe of the study is existing by 5-6 years old children that going to independent kindergarten schools in Mamak, Yenimahalle and Çankaya counties at 2009-2010 educational year. Sample group is chosen by ?expedient sampling? that is one of the nonprobability sampling methods, from Mamak County- Manolya Kindergarten School, Yenimahalle County- Tomurcuk Kindergarten School and Çankaya County- Cumhuriyet Kindergarten School.Literature and previous studies were researched and a survey was developed by author to collect data for using in the study. The survey questions were submitted to experts, and after taken expert?s opinions, necessary arrangement was made on survey. Before applying the survey, a pre-application survey was made to a small group that has similar characteristics with sample group. At the survey phase, survey forms were distributed by author and filled by children?s fathers or mothers then forms were collected by author again. Misfiled forms were cleaned out and in the end 288 forms were taken to data analysis phase.In the study, knowledge such as child?s consumer behaviours, gender of child, educational background of mothers and statistical discrepancy between frequency of advertisement watching variables were investigated.