Anadolu lisesi öğrencilerinin liseye giriş sınavındaki fen netleri , fizik dersine yönelik tutumları , akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri arasındaki ilişki:Ankara ili Elmadağ ilçesi örneği
Anatolian high school students,high school of science and net for the entrance examination ,their attitudes towards physics course,the relationship between academic achievement and the scientific process skills :the case of district in Ankara,Elmadag
- Tez No: 278122
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anadolu Lisesi öğrencilerinin liseye giriş sınavındaki fen netleri , fizik dersine yönelik tutumları , akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri arasındaki ilişkinin yönünün ve düzeyinin ne olduğunu incelemektir.Çalışma 2009 ? 2010 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Ankara ili Elmadağ ilçesindeki Gazi Şahin Anadolu lisesinde öğrenim görmekte olan toplam 122 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin fizik dersine yönelik tutumlarını ölçebilmek için 36 maddeden oluşan beşli Likert tipi fizik tutum ölçeği , bilimsel süreç beceri düzeylerini belirlemek için 16 sorudan oluşan bilimsel süreç becerileri testi , fizik dersindeki akademik başarılarını belirlemek için ölçeğin uygulandığı dönem olan 2009-2010 eğitim öğretim yılının 1. dönemine ait fizik dersi not çizelgeleri ve liseye giriş sınavındaki fen netleri için ise öğrencilerin sınav sonuç belgeleri kullanılmıştır.Araştırmanın alt problemlerine cevap bulabilmek için ise SPSS 10.0 programı kullanılmıştır.Yapılan istatistiksel çalışmalar liseye giriş sınavındaki fen netleri yüksek olan 9.sınıf öğrencilerinin fizik dersinde akademik olarak daha başarılı olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan aynı istatistiksel çalışmalar 9,10 ve 11. sınıf öğrencilerin fen netlerinin fizik dersine yönelik tutumlarıyla bir ilişkisi olmadığını ortaya koymaktadır.Bu durum fen netlerinin fizik dersine yönelik tutuma etkisinin olmadığını göstermektedir. Beşinci ve altıncı alt problemlerde 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin BSB ve Fizik dersine yönelik tutumlarında MF lehine anlamlı düzeyde farklılık gözlenmiştir.Bu durum öğrencilerin doğru alan seçimi yaptıklarını gösteriyor.Aynı zamanda 10. ve 11. sınıf MF ve TM öğrencilerinin fen netlerinde bir farklılık gözlenmemiştir.Bu durum ise fen netlerinin öğrencilerin alan seçiminde etkisi olmadığını gösteriyor.Bu şekilde eğitimde önemli kararlara dayanak olan liseye giriş sınavındaki, fen bilimleri netlerine dayanarak öğrencilerin yeteneklerini kestirme ve bu netlerin öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ,fizik dersine yönelik tutumları ve fizik dersi akademik başarıları üzerindeki etki derecelerinin incelenmesi sınavın niteliklerini arttırma çalışmalarına katkı getirecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, is to show the high school science students in high school entrance examination of the net, their attitudes towards physics courses, academic achievement and scientific process skills and the level of the relationship between the direction to investigate what happened.This work during 2009 - 2010 academic year in the first quarter of Ankara Gazi Sahin Elmadag Anatolian high schools in the district who are studying on a total of 122 students was conducted. Study physics students' lesson of attitudes to measure 36 items consisting of five Likert-type physical attitude scale, scientific process skill levels to determine the 16 questions comprising the scientific process skills test, physical classroom academic achievement to determine the scale of the execution period of the 2009-2010 academic year 1 of and transcripts pertaining to the period physics class in high school entrance exam for science clearly documents the students' exam results to find answers to problems were used.The bottom of the survey -SPSS 10.0 program -was used.High school entrance exam, the statistical study of the science clearly Grade 9 students with high academic physics courses as being more successful shows.On the other hand, the statistical studies, and 9-10-11 physics course for students of science clearly a relationship between their attitudes towards science is not clear.No effect on their attitudes towards physics lessons shows. 10 in the fifth and sixth sub-problems and 11 Physics course for students of the BSB, and no significant differences in attitudes in favor of MF can be seen.This status of students choosing the correct field in the 10th when they do can be underlined and 11th grade science students clearly a difference in the MF and TM can be seen.The selection of students in the state of the science clearly shows no effect.In this way, education decisions underpin the high school entrance exam in the science clearly based on the students 'abilities cut and clear the students' science process skills, physics courses attitudes and physics courses, academic achievement effects of the degree examination of the exam qualifications increased efforts to help will bring.