A healthy look at junk food: A content analysis on the healthdisclaimers featured in breakfast cereal commercials
Abur-cubur yiyeceklere sağlıklı bakış: Amerikan televizyonlarında yayınlanan mısır gevreği reklamlarında gösterilen uyarı mesajlarına dair bir içerik analizi
  1. Tez No: 781916
  2. Yazar: VOLKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARRY B. MCMULLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Radio and Television, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University Bloomington
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ABUR-CUBUR YİYECEKLERE SAĞLIKLI BAKIŞ: AMERİKAN TELEVİZYONLARINDA YAYINLANAN MISIR GEVREĞİ REKLAMLARINDA GÖSTERİLEN UYARI MESAJLARINA DAİR BİR İÇERİK ANALİZİ Bu araştırma Amerikan televizyonlarında gösterilen mısır gevreği reklamlarında zorunlu olarak yer alması gereken sağlık uyarısı mesajlarının içerik analizi yöntemi ile incelenmesidir. Bunun yanında söz konusu rekların arasında yer alan bu uyarı mesajlarını seyreden çocuklara gerçekten“sağlıklı”ve“dengeli”bir kahvaltı görseli sunulup sunulmadığı araştırılmıştır. Bu tez özünde yiyecek-içecek reklamlarının okul öncesi dönem çocuklarının yeme-içme alışkanlıklarına etkisini giderek artan çocukluk obezitesi problem ile ilişkilendirerek incelemektedir. Teze konu olan araştırma çocuklara yönelik yiyecek içecek reklamlarının düzenlenmesine dair bazı aksaklıkları ortaya koymakta ve üreticilerin bu düzenlemeleri takip etmekte göztermiş oldukları zafiyetleri ortaya koymaktadır. İçerik analizi kapsamında Amerika Birleşik Devletlerin'nde yayın yapan 13 farklı kanalın çocuklara yönelik programları taranmıştır. Bu programlar sırasında yayınlanan mısır gevreği reklamları hem içerik hem de yapısal özellikleri yönünden analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda hem bu görsel-işitsel içeriklerin çocuklara yansıttığı gerçek beslenme değerleri hem de bu içeriklerin okul öncesi dönem çocuklarının bilişsel algılarına uygunluğu konuları çocuklar, eğitimciler ve reklam üreticisi paydaşlar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A HEALTHY LOOK AT JUNK FOOD: A CONTENT ANALYSIS ON THE HEALTH DISCLAIMERS FEATURED IN BREAKFAST CEREAL COMMERCIALS This dissertation was to examine the health disclaimers featured in breakfast cereal commercials in order to investigate whether the audio-visual format of these health disclaimers allow young children to process the intended messages of a healthy diet. Further, this study investigated whether these disclaimers accurately depict a“healthy”and“balanced”breakfast for early childhood age children. In this dissertation, the effects food advertising on children's eating habits were illustrated in connection with the rising childhood obesity epidemic. Several areas of concern regarding the current policies governing food advertisements were identified and the extent of which these regulations are followed by the commercial producers were discussed. A systematic analysis of the structure and content on the subject of the health disclaimers that appear during cereal commercials was conducted. A sample of cereal commercials that were broadcasted during children's programming on thirteen major cable and network channels were content analyzed. The findings regarding both the structural analysis of the disclaimers and the actual nutritional information presented to children in these disclaimers were discussed and interpreted. Finally, in this dissertation, implications and suggestions for three major interest groups: Children, the self-regulatory mechanism of the advertising industry, and the early childhood educators were provided