Eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi müzik öğretmenliği anabilim dalları klarnet öğrencilerinin diyafram nefesi kullanma durumları
State of diaphragmatic breathing using of clarinet students of music education departments of education faculties
  1. Tez No: 278123
  2. Yazar: HARUN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı `'Klarnet eğitiminde diyafram nefesi kullanmanın önemi ve Türkiye'deki müzik öğretmenliği anabilim dalları klarnet öğrencilerinin diyafram nefesi kullanma düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırma, diyafram nefesinin klarnet eğitimindeki önemini ve öğrencilerin diyafram nefesi kullanma düzeylerini ölçmeye yönelik betimsel bir çalışmadır.Araştırmada diyafram nefesinin önemine ilişkin veriler kaynak tarama yoluyla elde edilmiştir. Öğrencilere uygulanan anketler ise öğrencilerin diyafram nefesi konusuna ilişkin bilgilerini ölçmede tanımlayıcı olmuştur. Anket yolu ile elde edilmiş verilere ait sonuçlar temel istatistik yöntemlerle açıklanmıştır. Ayrıca öğrencilerin diyafram nefesi kullanma düzeylerini belirlemek amacıyla kamera kayıtları yapılmış ve yapılan bu kamera kayıtları alanında uzman iki klarnet sanatçı ve eğitimcisi ile değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler başlıklar altında belirtilmiştir.Uygulanan anket sonuçlarına göre öğrenciler; diyafram nefesi konusunda bilgili olduklarını ve öğretmenleriyle konuya ilişkin çalışmalar yaptıklarını belirtmişlerdir. Ancak yapılan kamera kayıtları incelendiğinde, öğrencilerin çoğunluğunun, diyafram nefeslerini çok da etkili bir şekilde kullanamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research's purpose is to indicate the significance of the usage of diaphragm in clarinet education and also identfy the usage of diaphragam level of the clarinet students who are in department of the music teacher in Turkey. This is a descriptive research that indicate the importance of the usage of diaphragm in clarinet education as well as measure usage of the diaphragm level of students.The data which is about the significance of diaphregm breathing in this research are achieved with the help of the literature review. Moreover, the surveys which have been applied to students has been descriptive for evaluating the knowledge of diaphragm breathing. Results; which has gathered by surveys stated by fundemental statistical methods. Furthermore camera records have been made in order to measure the usage of diaphragm breathing level of the students and these camera records have also been evaluated by two expert clarinet musicians who are clarinet educators as well. Finally these evaluations are specified under the titles.By the results of applied survey; the students denoted that they have knowledge of diaphragm breathing and they make studies with their teachers about this issue. Yet, as these records were evaluated, it had been realized that majority of the students can not use diaphragm breathing effective enough.