Farklı değişkenler açısından ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin okuldan beklentilerinin karşılanma düzeyinin belirlenmesi
Detection of the level of meeting the expectations of the students in elemantary school in terms of different variants.
- Tez No: 278124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretimin İkinci kademesinde öğrenim gören öğrencilerin okulun öğretmen, öğrenme-öğretme süreci, fiziki ortam ve donanım ile sosyal etkinlikler boyutlarındaki değişkenler açısından okuldan beklentilerinin karşılanma düzeylerini belirlemektir.Betimsel yapıdaki bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışması sonucu belirlenen 30 maddelik ?Öğrencilerin Okuldan Beklentileri? adlı anket kullanılmıştır. Bu anket öğretmen, öğrenme ve öğretme süreci, fiziki ortam ve donanım ile sosyal etkinlikler boyutundan oluşan öğrencilerin okuldan beklentilerinin karşılanma düzeylerini belirlemek üzere beşli Likert tipinde hazırlanmıştır.Anketler öğrencilere 2009-2010 Öğretim yılı 1. Dönemi içerisinde uygulanmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ilindeki merkez İlköğretim okullarının 2. kademesinde öğrenim gören 6.,7. ve 8. sınıf öğrencileridir. Örneklem olarak bu ilçelerden random yoluyla seçilen beş merkez ilçedeki 10 ilköğretim okulunda toplamda 904 öğrenci çalışmaya katılmıştır.Araştırmada toplanan verilerin istatistiksel çözümleri için frekans dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to find out the expectations of the students in elemantary school in terms of differents variants such as teacher, the process of learning-teaching, physical environment, equipment and socail activities.In this thesis which is in a descriptive structure, a survey entitled as ?Expectations of the Students From School?, consisting of 30 different questions and regulated by searcher after a number of studies in terms of reliability and validity, was used as medium of collecting data. This survey was regulated in 5-point Likert-type scale to be able to detect the expectations of students from the perspective of teacher, the process of learning- teaching, physical environment, equipment and social activities.These surveys were carried out during the first semester of 2009-2010 education year. The population of this research is the students from 6th, 7th, 8th grades in elemantary school. As samples, 904 students chosen randomly from ten elemantary schools in five central district were included.In this research, frequency distribution, arithmetic mean, standard deviation, t test, one-way analysis of variance test were used for statistical solutions of collected data.