Aşçıların beslenme bilgi düzeyleri
Knowledge levels of nutrition of the cooks
- Tez No: 278147
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aşçıların iyi bir mutfak sanatı becerisine sahip olmanın yanında iyi bir beslenme, besin hazırlama ve pişirme ile besin saklama bilgisine de sahip olmaları toplu beslenme sistemlerinden yararlanan tüketicilerin sağlığı açısından son derece önemlidir.Bu araştırma aşçıların beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. İstanbul'da çalışan aşçılar arasından gelişigüzel örneklem tekniğiyle belirlenen 122 aşçı araştırmaya alınmıştır. Aşçıların beslenme bilgi düzeylerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen sağlıklı beslenme uygulamaları formu kullanılmıştır. Elde edilen verileri değerlendirmek amacıyla t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Khi-kare testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important that cooks have to have sufficient knowledge on the art of gourment and the art of kitchen as well as dietary, food preparation, food cooking and food conservation for health consumers that use collective dietary system.This research was planned and conducted in order to evaluate knowledge levels of cooks about nutrition. 122 cooks chosen by means of random sampling technique among the cooks working in Istanbul participated in the research. To determine cooks knowledge of nutritional level, we used healthy nutritional practices form developed by researcher. T-test, one way anova test, chi-square test and Kruskal Wallis test were used to evaluate the obtained data.