Ticaret meslek liseleri öğrenci profili: Ankara ili örneği
The profile of vocational trade high schools: Ankara sample
- Tez No: 278148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERİMAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ticaret Meslek Liselerinde okuyan öğrencilerin profillerini ortaya koymaktır. Betimsel araştırma modeli çerçevesinde gerçekleştirilen bu araştırmanın evrenini Ankara'daki Ticaret Meslek Liselerinde okuyan (2008-2009 öğretim yılı) 9. sınıf öğrencileri (n=1000) oluşturmaktadır.Araştırma verileri Ticaret Meslek Lisesi Öğrencileri Profil Anketi (?=0,688) ile toplanmış ve verilerin analizinde frekans tablolarından ve ki-kare testinden yararlanılmıştır.Ticaret Meslek Liselerini seçen öğrencilerin; %46,4'ünün kız, %53,6'sının erkek olduğu, çoğunlukla 15-16 yaşlarında oldukları, çoğunlukla Ankara doğumlu, genel olarak da Ankara'ya yakın illerde doğdukları, çoğunlukla kardeş sayılarının 2 olduğu, ailelerinin gelirinin en çok 501-1000 TL arasında olduğu, ilköğretim mezuniyet derecelerinin en çok iyi olduğu, en çok seyrettikleri TV programının dizi olduğu, en çok dinledikleri müzik türünün arabesk-fantezi olduğu, en çok izledikleri kültür/sanat etkinliğinin sinema olduğu, aylık en çok 1-2 kitap okudukları ve bunların da çoğunlukla roman olduğu gözlenmiştir.Ankete katılan öğrencilerin çoğunlukla Muhasebe ve Finansman, Bilişim Teknolojileri ve Büro Yönetimi Sekreterlik alanlarını seçtikleri; Ticaret Meslek Liselerini seçmelerinde; bir an önce iş hayatına atılıp, para kazanmak, yaşam standardını yükseltmek, ileride iyi bir kariyer yapmak, ailelerinin isteği, gelecekte geniş iş yelpazesine sahip olacakları düşüncelerinin etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to propound the profiles of the students who go to the Vocational Trade High Schools. The research is based on the students of Ankara Vocational Trade High Schools who are currently on 9th class students of the term between 2008-2009 (n=1000).The data of the research is summed up by Vocational Trade High School Students Profile Survey (?=0,688) and it is benefited from frequency table and chi-square testing in the data analysis.It has been observed that 46,4% of students who had chosen Vocational Trade High Schools are ?girl? and 53,6% are ?boy?; mostly their ages are between 15-16; mostly they hailed from Ankara, generally they hailed from cities near Ankara; mostly they have 2 sisters/brothers; their parent?s income are mostly between 501-1000 TL; their primary school grades are mostly ?good?; the TV programme they watch is mostly ?series?; kind of music they listen is mostly ?arabesque-fantasy?; their activity in culture/art is mostly ?cinema?; they read maximum 1-2 book in a month and these books are mostly ?novel?.It is understood that students who have participated in the survey have mostly chosen the fields of Accounting and Finance, Information Technology and Office Management and Secretarial; the thoughts of getting a job immediately, earning money, increasing standard of life, making a career in the future, their parent?s wish, having a wide selection of business were effective for them to choose Vocational Trade High Schools.