KOBİ'lerin e-ticarete geçiş süreçleri ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukların giderilmesine yönelik verilecek elektronik ticaret eğitimleri
A study about that S.M.E (small medium enteprises) process of tradition to electronic trade and get some solutions for problems that they have encountered on this way
- Tez No: 278146
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapılan bu araştırmada, elektronik ticaret, elektronik ticaretin gelişim süreci, KOBİ'lerin elektronik ticarete geçiş süreçleri ve bu süreçleri daha rahat aşmalarına yarayacak olan elektronik ticaret eğitimin önemi ve şu anda ülkemizde ki durum hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır.Elektronik ticaret işlemleri özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler açısından çok önem arz etmektedir. Bilindiği üzere yaşadığımız yüzyıla damgasını vuran önemli iki büyük gelişme, küreselleşme ve bilgi teknolojisindeki hızlı değişimlerdir. Bu değişim ve gelişimler elektronik ticarete uyma zorunluluğunu getirmiştir. Bu zorunluluk ise işletmelere bazı sorunları ve sorumlulukları getirmiştir. Bu sorunlar işletmeler açısından ivedilikle çözüm bekleyen sorunlardır. Özellikle KOBİ'ler risk alma oranları düşük olan teşebbüslerdir. Risk alma kabiliyetlerinin az olmasının yanında teknolojik yatırımların pahalı olması mali açıdan bu firmaları zorlayıcı bir etkendir. Bunun yanı sıra uygun prosedürlerin eksikliği, bilgi ağlarına erişimin hala istenilen seviyeyi yakalayamamış olması, ticari destek hizmetlerinin beklenen seviyeye gelememiş olması, elektronik ticaret eğitimi alanında çok ciddi eksikliklerin olması, yetişmiş uzman personelin olmaması gibi nedenlerle bu firmalar ulusal özellikle de uluslar arası ticaretin dışında kalabilmektedir.Firmaların yurt içi ve yurt dışında daha fazla bir ticaret hacmi yakalayabilmeleri için e-ticaret pazarındaki fırsatların tanıtılması, teknik ve personel olarak daha iyi bir şekilde donatılmaları gerekmektedir. İşletmelerin bu alanda başarılı olmalarının en önemli koşulu ise bu konuda yeterli bir eğitim almış olma gereğidir. Elektronik ticaret alanındaki eğitim eksikliği olan işletmeler bu süreci tam anlamıyla yer alamayacaklardır ve kaçınılmaz olarak. bu alanda alacakları eğitim işletmeler açısından artık bir zorunluluktur.Araştırmamda e-ticaretin işletmeler için bir gereklilik hatta bir zorunluluk olduğu ve ticaretin bu yönünde başarı elde edebilmek için mutlaka uzman personele ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As well known e-business and e-trade has a highly importance on the small and medium sized enterpriseses any more.So if a firm want to particape international businness it must be a necessity e-business and trade affairs.So it is a reality that be known two developments have made changed the world in this century.Globolization and the develop and rising technological changes in communination and information.We use internet and computer in every area of our life.And they have been ou incomparable parts of our personal social life.But at the same time these developments have brought big responsilities and diffuculties for users and enterprises.So,these problems must be solved very quickly if the firms want to work easy and healthy working in these area.In particularly,these small and medium sized enterprises ca not take much risks i this trade life.And in addition to this expensives of tecnical basis give extra diffuculties to the these firms.So,lacking of proper procuders ,and e-trade education,diffuculties to reach the web services ,incompability to their trade affairs to this working and like these problems make problems for them. If these roblems can not be solved they have much diffuculties for e-busineess and trade organization life.If the firms want to make trade in the local and international they must take the e-business education and they must educate thier personals about e-business.they must give thier personal how they use e-business and give importance of e-trade affairs in the business life. As a result lacking of education e-business and e-trade for firms. Afirm cano be have have a place in this trade world any more.e-business and its education is necessity for these firms.In this my working, have tried to explain importance of e-business and its education on the small and medium sized enterprisess and its lacks and diffuculties and their solution ways.