Resim-iş eğitimi anabilim dalında okutulan anasanat atölye grafik dersi kapsamında üç boyutlu kaligrafik form uygulamaları üzerine bir çalışma
A study upon three-dimensioned calligraphic form application within the context of atelier graphic course given in department of art-job training
  1. Tez No: 278149
  2. Yazar: REHA BENDERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA BÖLÜKOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı, anasanat atölye-grafik dersi öğrencileri ile, iki boyutlu ?ekilden, üç boyutlu forma geçi? öğretimi kapsamında gerçekle?tirilen eğitim ve çalı?maların, dü?ünme, algılama ve uygulama geli?imlerine katkısı var mıdır, sorusuna cevap aramaktır.Ara?tırmanın evreni, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-?? Öğretmenliği programında yer alan grafik bölümü öğrencileridir.Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-?? Eğitimi Anabilim Dalı'nda üçüncü yarıyıla yeni geçmi? ve daha önce anasanat atölye dersi almamı? sınıflardan birinde eğitim gören dokuz öğrenci, çalı?ma grubu olarak olu?turulmu?tur.Bu ara?tırmada verilerin toplanması, kuramsal ve uygulamalı eğitime bağlı olarak, a?amalı süreçler boyunca gerçekle?tirilmi?tir.Seçilen çalı?ma grubuna, önce ilk ürün uygulaması yaptırılmı?tır. Bu ürünler toplandıktan sonra, katılımcı öğrenci grubu; yeterli süre içinde, üç boyutlu tasarım ve görsel algı ile ilgili kuramlar doğrultusunda eğitilmi?tir. Alınan eğitimin ardından, aynı öğrencilerden, aynı harfleri, aynı ko?ulda, tekrar yapmaları istenmi?tir.vDaha sonra, be? kriterden olu?an bir değerlendirme tablosu hazırlanmı? ve yapılan üç boyutlu kaligrafik formlar, bu kriterler doğrultusunda, uzman bir kurul tarafından değerlendirilmi?tir.Ara?tırma verileri elle i?lenmi? ve her kriter için verilen notlar, tablolar halinde sunulmu?tur.Ara?tırmadan elde edilen bulgular; üç boyutlu tasarım, görsel algı ve derinlik algısı ile ilgili eğitim ve uygulamaların; öğrencilerin dü?ünme, algılama ve sanatsal uygulama geli?imlerine katkısı olduğunu ortaya koymaktadır.Anahtar Kelimeler : Üç Boyutlu Tasarım, Görsel Algı, Derinlik Algısı, Üç Boyutlu Kaligrafik Form.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to find out whether the education study held with graphic course students in the context of transition from two-dimensioned shape to three-dimensioned form in atelier course, department of art-job training, help consideration, perception and application development of students.Universe of qualitative research is students of department of Graphics located in department of fine arts teaching-job teaching program.A participant team is chosen as a working group which is formed of nine students who are having education in one of the classes that has not received atelier course before and just passed to the third semester at Gazi faculty of education, department of fine arts education, department of art-job teaching.Datas are gathered in gradual periods, which are related to institutional and practical education.First product application is exercised with the chosen working group before they are educated. After gathering the products, the participant students are educated in a sufficient time in the direction of theories related to three-dimensioned design and visual perception. After the education, it is asked to the same students to redo the same letters in the same circumstances.