Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim?İş Eğitimi Anabilim Dalı'ndaki fotoğraf derslerinin öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
An evaluation of photography courses at Gazi University Department of Art-Craft Education based on student views
  1. Tez No: 290746
  2. Yazar: NUR CEMELELİOĞLU ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim ? İş Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda okutulan fotoğraf derslerinin öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesini konu almaktadır. Ayrıca fotoğraf derslerinin öğretmen adaylarının alan bilgisindeki yeterliliğin sağlanmasında büyük önem taşıdığı vurgulanarak, fotoğraf derslerinin gerekliliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada bu güne kadar bu alanda yapılan çalışmalar incelenmiş ve elde edilen bulgular eşliğinde öğrencilerin görüşlerine başvurulmuştur. Böylece derslerin daha verimli geçmesi adına çeşitli tespitlerde bulunulmuştur.Araştırmanın I. bölümünde problem cümlesi, amaçlar, araştırmanın önemi ve araştırmanın sınırlılıklarına değinilmiş, II. bölüme gelindiğinde ise öncelikle sanat kavramı açıklanarak sanat eğitimi üzerinde durulmuştur.Daha sonra fotoğraf kavramının dünyada ilk ortaya çıkışından itibaren fotoğraf tarihi, fotoğrafın teknik ve sanatsal açıdan gelişimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca fotoğrafın Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde ülkemizde ortaya çıkışı ve Cumhuriyet Dönemiyle birlikte yaşanan gelişmeler aktarılmıştır.Fotoğrafın diğer sanat dalları ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Bununla beraber fotoğrafın bir sanat dalı olarak sanat eğitimi içerisindeki yeri aktarılmış ve eğitim fakültelerinin resim-iş eğitimi ana bilim dallarındaki fotoğraf derslerine değinilmiştir. Böylelikle fotoğraf eğitiminin resim-iş öğretmeni adaylarına olan katkıları ortaya konulmuştur.Araştırmanın IV. bölümünde elde edilen bulguların ana sanat dalı, sınıf ve cinsiyet faktörlerine göre dağılımlarını gösteren tablolar düzenlenmiş; alt boyutlar çerçevesinde verilerin çözümlenmesine gidilmiştir. Araştırmanın örneklemini resim-iş öğretmenliği ana bilim dalında öğrenim gören ve fotoğraf dersi almış 125 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi toplama formu seçkisiz yöntemle seçilmiş öğrencilere sunulmuştur. Araştırmada bilgi toplama formu ile elde edilen veriler, yüzde %, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve t testini içeren betimsel istatistik tekniklerden yararlanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda,1.Fotoğraf derslerinin öğrencilerin eğitim gördükleri ana sanat atölyeye önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir.2.Öğrencilerin, fotoğraf dersleri hakkındaki görüşleri arasında cinsiyet, ana sanat atölye ve sınıf değişkenleri bakımından anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir.3.Öğrencilerin, fotoğraf derslerinin uygulama boyutu konusunda yetersiz olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir.4.Öğrencilerin görüşlerine göre; okulda bulunan fotoğraf atölyesi yeterli teknik donanıma sahip değildir.5.Fotoğraf dersleri, sanat eğitimi içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir.Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular ışığında, araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is an evaluation of the photography courses given at the Department of Art-Craft Education, Faculty of Education at Gazi University based on student views. Furthermore, by emphasizing the importance of photography courses in ensuring student proficiency in the subject matter, the necessity of the so-called courses was sought to be proved. In the study, a thorough literature review was conducted, and accordingly, student views were resorted to. In this manner, several points were made for more efficient courses.In Part I of the study, problem statement, purpose and significance of the study and its limitations were mentioned; and as for Part II, primarily, the concept of art was explained, and art education was dwelled on.Later on, starting from how the notion of photography first surfaced in the world, history of photography and its development from a technical and artistic perspective was studied in detail. Besides, the emergence of photography in the downfall of Ottoman Empire and the developments that took place in the field with the onset of the republic were cited.The relationship of photography to other branches of art was researched. Also, the place of photography as a branch of arts in art education was given and photography courses at Art-Craft Education Departments of Education Faculties were studied.In Part IV of the study, data hereby derived were tabularized to depict distribution according to variables such as department , class and gender; and data were further analyzed into subscales. The questionnaire designed by the researcher was given to a randomly selected group of students. The sample of the study consisted of 125 students who took photography courses and are still studying at the Department of Art-Craft Education. Data thus collected were analyzed by descriptive statistics techniques such as percentile, frequency, arithmetic average and standard deviation and t-test inferential statistic technique.In conclusion, it was found that:1.Photography courses significantly impact the education students receive at their departments;2.There are no significant differences in student views on photography courses based on sex, department or class variables.3.Students find themselves insufficient in the applied domain of photography courses.4.Based on student views, the photography shop of the school doesn?t possess sufficient technical equipment.5.Photography courses hold an important place in art education.In light of the findings above, suggestions by the researcher were made.