Türkiye'de güzel sanatlar ve spor liseleri'nde görevli müzik öğretmenlerinin yürüttükleri derslerin ve istihdam durumlarının incelenmesi
An analysis of the lessons conducted by and the employment status of in service music teachers working at fine arts and sport high school in Turkey
- Tez No: 278153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde Görevli Müzik Öğretmenlerinin Yürüttükleri Derslerin ve İstihdam Durumlarının nasıl olduğunu belirlemektir.Araştırmada yer alan nitel veriler daha çok kaynakların incelenmesi yoluyla, nicel veriler ise öğretmenlere uygulanan anket formu ve idari görevlilere (müdür veya müdür yardımcısı) uygulanan derslerle ilgili tabloların cevaplanması ile elde edilmiştir. Anket ve tablolar SPSS (Statistical Package for Social Science) for Windows 11.5 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın evrenini, Türkiye' deki Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Müzik Bölümleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise;Diyarbakır Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Şanlıurfa GSSL, Van GSSL, Erzurum GSSL, Sinop GSSL, Ereğli GSSL, Antalya GSSL, Osmaniye GSSL, Kırşehir GSSL, Ankara GSSL, Denizli GSSL, İzmir GSSL, İstanbul GSSL ve Edirne Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri oluşturmaktadır.Bu araştırmanın sonucunda, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde görev yapan öğretmenlerin bir çoğunun Kadrolu olarak görev yaptığı belirlenmiştir. Bu öğretmenlerin bir çoğunun Piyano, Keman ve Flüt branşlarından atandıkları görülmektedir. Öğretmenlerin kendi branşları dışında en çok MİOY, TBMÇT ve Piyano derslerini yürüttükleri belirlenmiştir. Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri' nde en fazla ihtiyaç duyulan branşların ise Keman ve Piyano olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to point out that how the conducting lessons and the employment status of in service Music Teachers working at Fine Arts and Sport High School in Turkey. The qualitative data in research was mostly obtained via literature review and the quantitative data was obtained through a questionnaire administered to the teachers and the tables related to the lessons administered to the headmasters. Questionnaire and tables were analysed with SPSS (Statistical Package for Social Science) program for Windows 11.5.The population of the study are Music Departments of Fine Arts and Sport High School in Turkey. The sample of the study are;Diyarbakır Fine Arts and Sport High School, Şanlıurfa FASHS, Van FASHS, Erzurum FASHS, Sinop FASHS, Ereğli FASHS, Antalya FASHS, Osmaniye FASHS, Kırşehir FASHS, Ankara FASHS, Denizli FASHS, İzmir FASHS, İstanbul FASHS and Edirne Fine Arts and Sport High School.As a result of this study, it was determined that most of the teachers who are in service at Fine Arts and Sport High School are on the staff. It seems that most of these teachers were appointed with Piano, Violin and Flute branches. It is determined that the teachers mostly teach Musical Hearing Reading and Writing, Orchestra and Piano lessons in addition to their branches. It was concluded that the most needed branchs are Violin and Piano in Fine Arts and Sport High Schools.