İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinde milli kimlik geliştirmeye yönelik etkinliklerin okul başarısına etkisi
The effects of the activities for improving national identity on academic success in primary school 8th grade students in social studies lesson
- Tez No: 278159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 8.sınıf öğrencilerinde Sosyal Bilgiler dersinde milli kimlik bilincinin geliştirilmesine yönelik etkinliklerin okul başarısı üzerindeki etkisini belirlemektir.Araştırma deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi uygulanmıştır. Geliştirilen ölçme araçları Hüseyin Temizel İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinden 76 kişiye uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde çift yönlü varyans analizi (repeated measures) yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır.Deney ve kontrol grubunun deney öncesi ve deney sonrası öntest ve sontest toplam Kurtuluş Savaşına Hazırlık Dönemi ünitesi testi başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin Kurtuluş Savaşına Hazırlık Dönemi ünitesi başarıları ile ilgili olarak, öntest ? sontest ortalama başarı puanları arasında anlamlı bir fark vardır. İki ayrı öğretim modelinin uygulandığı deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Kurtuluş Savaşına Hazırlık Dönemi ünitesi testine ait başarı puanlarının deney öncesinden sonrasına anlamlı farklılık gösterdiği, yani farklı işlem gruplarında (deney ve kontrol grubu) olmak ile tekrarlı ölçümler faktörlerinin Kurtuluş Savaşına Hazırlık Dönemi Ünitesi testi başarı düzeyleri üzerindeki ortak etkilerinin anlamlı olduğu bulunmuştur.Kurtuluş Savasına Hazırlık Ünitesi testi puanlarında deney öncesine göre daha fazla artış gözlenen milli kimlik bilinci geliştirmeye yönelik etkinliklere dayalı olarak yapılan öğretimin, ders kitabına dayalı öğretime göre öğrencilerin başarılarını artırmada daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the effects of the activities for improving national identity on academic success in primary school 8th grade students in Social Studies Lesson.This research has been conducted with the experimental design model. Achievement test is used in data collection in this study. The measurement tools that were developed have been applied to 76 eighth grade students studying at Hüseyin Temizel Primary School. In order to solve the subproblems of the research, two-way analysis of variance (repeated measures) have been done; the values of frequency, percentage and mean have been used.A meaningful difference obtains between the pretest and posttest cumulative achievement scores before and after the experiment in the experiment group and the control group in the ?the Preparation of Liberation War Term? unit. There exists a meaningful difference between the pretest and posttest average achievement scores with respect to the success level of the students in the ?the Preparation of Liberation War Term? unit. The students in the control group and the experiment group were taught through the use of two different teaching models and their achievement scores belonging to the ?the Preparation of Liberation War Term? test have displayed a meaningful difference. That is, in different function groups (experiment and control groups), the common effects of the factors of repeated measures in the ?the Preparation of Liberation War Term? unit test?s achievement levels are meaningful.The school-based activities to improve awareness of identity, observed increasing comparing to the test before on the test scores of the Liberation War Preparation Unit, is found more effective than the textbook-based instruction in increasing student achievement.