Bazı flue-cured tütün çeşitlerinin Manyas koşullarındaki verim ve kalite özellikleri
- Tez No: 27819
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL SEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
29 6. ÖZET Deneme, 5 Flue-cured tütün çeşidi (Golta, Aurea, V48xAurea, AureaxKutasaga 110 ve Delgold) ile 1992 yılında Manyas-Boğazpınar köyünde üç tekerrürlü olarak tertiplenmiştir. Bu çalışmada Flue-cured çeşitlerinin verim ve kalite özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1-Çegitlerin bitki boyları 139,96-145,43 cm arasında saptanmıştır. Bitki boyu en yüksek olan Golta çeşidinin bitki başına düşen yaprak sayısı 20,10 adettir. Aurea ile V48xAurea'da yaprak sayısı 21 ile en fazladır. 2-En uzun yaprak boyu, melez çeşit V48xAurea'da 80,0 cm olarak bulunmuştur. Standart çeşit Delgold'un ise yaprak boyu 70,3 cm ile en kısadır. Yaprak eni en geniş olan çeşit 45,2 cm ile Golta 'dır. 3-Dekara en yüksek verim Golta çeşidinde 365,18 kg olarak saptanmıştır. Bunu 354,39 kg ile V48xAurea melez çeşidi izlemektedir. Dekara en düşük verim 293,51 kg ile standart Delgold çeşidinindir. 4-Kimyasal analizler sonucu elde edilen nikotin {%), indirgen şeker (*), potasyum (%) ve kalsiyum {%) bakımından istatistik olarak önemli farklar kaydedilmiştir. 5-Yaprak tütün ekspertizi sonucunda üstün kalite oranı en yüksek çeşit %7A,2 ile V48xAurea'dır. Bunu Aurea ve Golta çeşitleri, 9>71,1 ve ^70,5 oranlarıyla izlemektedir.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY An experiment was conducted to compare five Flue-cured varieties (Golta, Aurea, V48xAurea, AureaxKutsaga 110 and Delgold) in Manyas Bogazpınar village in 1992, using Randomissed Complete Block Design with three replicates. In this experiment the Flue-cured varieties were examined for yield quality. Results are summarized as follows. 1-Plant height was found to vary between 139,96-145,43 cm among the varieties compared. For Golta' s the average height at plant was 145,43 and the number of leaves per plants was found to be 20. Aurea and the hybrid variety V48xAurea produced the greatest number of leaves at 21. 2- The longest leaves were found in hybrid variety V48xAurea averaging 80 cm. leaves of the standard variety Delgold were shorter averaging 70,3 cm in length. Broadest leaves were found for Golta averaging 43,2 cm in width. 3-The heighest yield per decare was obtained with the variety Golta at 365,18 kgs. The next heighest yield was with hybrid variety V48xAurea at 354,39 kgs. The lowest yield per decare was obtained with the standard Delgold variety at 293,51 kgs. 4-Significant chemical differences were found for the varieties with respect to nicotine*, reducing sugar*, potassium* and calcium*. 5-74,2* of the leaves of V48xAurea were judged acceptable quality by tobacco experts compared to Aurea 71,1% and Golta 70,5*.