Farklı toprak hazırlama yöntemlerinin, el ve makineli patates dikiminde, verim ve bazı karakterler üzerine etkileri
  1. Tez No: 27818
  2. Yazar: HASAN H. COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
- 64 - 6. ÖZET Bu çalışmada ilkbahar ve sonbaharda farklı toprak işleme tekniklerinin değişik kombinasyonları (PP=sonbahar ve ilkbaharda pulluk ve diskaro, KP= sonbaharda kombikürümler + ilkbaharda pulluk ve diskaro, PK= sonbaharda pulluk ve diskaro + ilkbaharda kombikürümler, ÎP= sadece ilkbaharda pulluk ve diskaro,İK= sadece ilkbaharda kombikürüm ler) ile el ve makineli dikim yöntemlerinin, patateste, verim ve bazı karakterler üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme 1990 ve 1991 yıllarında Menemen (ova) ve Bozdağ (yayla) lokasyonlarında yürütülmüştür. Üç tekrarlamalı tesadüf blokları deneme deseni kullanılmıştır. Çıkış süresi (gün) Uygulanan toprak işleme tekniklerinin çıkış üzerine Önemli bir etkisi saptanmamıştır. PP kombinasyonundan elde edilen en erken çıkış ile İK kombinasyonundan elde edilen en geç çıkış arasındaki fark sadece 0,9 gün olmuştur. Fakat Menemen (34,5 gün) ve Bozdağ (21,5 gün) lokasyonları arasındaki çıkış günü farkı ise 13 gün dolayında olmuştur. Diğer yandan dikim yöntemlerine göre makineli dikim elle dikime kıyasla bir gün kadar erkenci bulunmuştur. Olum süresi (gün) Toprak işleme teknikleri ve dikim yöntemlerinin olum süresi üzerine belirgin bir etkisi olmamıştır. Bu periyot toprak işleme teknikleri için 122-123 gün iken, dikim yöntemlerinin her ikisinde de 123 gün olarak belirlenmiştir.- 65 - Bitki boyu (cm) Farklı işleme teknikleri bitki boyu üzerinde etkili olmamıştır. En uzun bitki boyu (59,7 cm) PP kombinasyonundan elde edilmiştir. Onu sırasıyla KP (58,6 cm) ve ÎP (58,4 cm) kombinasyonları izlemiştir. Bu arada PK kombinasyonu (56,0 cm) en kısa boylu bitkileri vermiştir. Bu özellik dikim şekillerinden de etkilenmemiştir. Bitki başına yumru sayısı (adet/bitki) Uygulanan toprak işleme teknikleri arasında istatistiksel bir farklılık elde edilememiştir. Bununla birlikte bitki başına en yüksek yumru sayısı 8,6 adet/bitki ile KP kombinasyonundan elde olunmuştur. Burada dikkati çeken husus; bitki boyunda da olduğu gibi, ilkbaharda pulluk içeren KP, PP ve İP kombinasyonlarının ilk üç sırada yer almasıdır. Bitki başına en düşük yumru sayısı ise 8,02 adet/bitki ile ÎK kombinasyonundan elde edilmiştir. Öte yandan bu özellik için makineli dikim, elle dikime göre üstün bulunmuştur. Tek yumru ağırlığı (g ) Tek yumru ağırlığı üzerine uygulanan farklı işleme tekniklerinin bir etkisi görülmemiş ise de, içinde ilkbaharda pulluk bulunan kombinasyonlar ön sıralarda, IK kombinasyonu ise listenin sonunda yer almıştır. Bu Özellik üzerinde dikim şekillerinin etkisi, toprak işleme teknikle rinde olduğu gibi, önemsiz bulunmuştur. Bitki başına yumru verimi Cg/bitki) Bu özellik için, toprak işleme tekniklerinden ilkbaharda pulluk içeren KP, PP ve ÎP kombinasyonları, ilkbaharda kombikürümler ile işleme yapılan PK kombinasyonuna üstün bulunmuştur. En yüksek değer 765,1 g/bitki ile KP, en düşük değer ise 691,5 g./bitki66 - ile PK kombinasyonundan elde edilmiştir. Makineli dikim, elle dikime göre üstün bulunmuş ve bu teknik ile bitki başına 27,6 g daha fazla yumru elde olunmuştur. Dekara yumru verimi (kg/da) Dekara yumru verimi üzerinde, farklı toprak işleme tekniklerinin etkisi önemli bulunmuştur. İlkbaharda pulluğun bulunduğu PP, KP ve tP kombinasyonları bu özellik için ilkbaharda kombikürümler içeren PK ve İK kombinasyonlarına üstün bulunmuştur. Bunda; yabancı ot çıkışı ve gelişmesinin, PK ve İK kombinasyonlarında daha çok sorun oluşu etkili olmuştur. Keza aynı kombinasyonların makine ile dikim yapılan parsellerinde otlanmanın olumsuz etkileri görülmüştür. Öte yandan bu özellik için makineli dikim elle dikime üstün bulunmuştur. Yumru sortimanı (mm) Farklı toprak işleme kombinasyonları yumru boyutu üzerinde farklı bir etki ortaya çıkarmamıştır. % Kuru madde miktarı Gerek toprak işleme teknikleri ve gerekse dikim yöntemleri kuru madde üzerinde etkili bulunmamıştır. Farklı toprak işleme teknikle rinde en yüksek ve en düşük kuru madde miktarları arasındaki fark %0,65 olmuştur. Bu farklılık dikim yöntemlerinde ise sadece %0,1 dir. Nişasta miktarı (%) Bu özellikle ilgili olarak, toprak işleme tekniklerinden yalnızca KP kombinasyonu ikinci gruba girmiş, diğer dört kombinasyon ise birbirinden farksız bulunmuştur. Burada, toprak işleme tekniklerinin nişasta miktarı üzerine etkisi oldukça düşük olmuştur. Yine, bu arada toprak işleme kombinasyonlarında dekara yumru verimi ile nişasta- 67 - oranları arasında negatif bir ilişki dikkati çekmektedir. Dekara verimde en üstün görünen PP ve KP kombinasyonları, nişasta miktarları bakımından en alt sıralarda bulunmaktadır. Dikim yöntemlerine göre ise, nişasta verimlerinde istatistiksel herhangi bir farklılık saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
68 - 7. SUMMARY This study was conducted in order to determine the effect of different combinations of tillage techniques applied in spring and autumn seasons (PP= Plough and disc-harrow in autumn and spring, KP= Combi in autumn + Plough anol disc-harrow in spring, PK= Plough and disc-harrow in autumn + combi in spring, IP= No tillage in autumn. Plough and disc-harrow in spring, IK= No tillage in autumn. Combi in spring.), and hand. and machine planting on the yield and some other characteristics of potatoes. The trials were carried out over the years 1990 and 1991 both at Menemen (lowland) and Bozdağ (highland) locations. A randomized complete block design with three replications were applied. Emergence ( day ) Tillage techniques applied were found to be negligible for the emergence. The differences between the earliest emergence with the combination of plough and disc-harrow in spring and autumn, and the latest emergence with combi applied in spring was only 0,9 day. But the differences between Menemen (34,5 days) and Bozdağ (21,5 days) locations was 13 days. On the other hand', machine planting resulted in one day earliness over the hand planting. Maturity (days) The combinations of tillage techniques and planting do not have an effect on maturity. This period was 122-123 days and 123 days for tillage techniques and planting methods, respectively.- 69 - Plant height (cm) Although plant height was not effected by different tillage techniques, the highest plants (59,7 cm) was obtained from PP combina tions, which were followed by KP (58,6 cm) and IP (58,4 cm) combinations. The PK combination have the shortest plant height with a mean of 56,0*. cm,. Separately, the characteristic was not affected by planting methods. Numbers of tuber per plant (nos/plant) It was not possible to observe any statistically important differences among the tillage techniques applied. However, KP combina tion was leading as bearing 8,6 tubers per plant. It is important to point out that KP, PP and IP combinations for which plough was involved in spring were ranked as the first three combinations as it was found for plant height. The lowest numbers of tubers was received from IK combination. On the other hand, machine planting was found to be superior over hand planting for this trait. Single tuber weight (g) Although various tillage techniques do not have an effect on single tuber weight, regardless of the techniqes applied, ploughing in spring always ranked in the first orders. For this character, IK combination was at the end of the list. The effect of planting methods on single tuber weight was also negligible. Tuber yield per plant (g/plant) Combinations in which ploughing was involved in spring was found to be superior over other combinations having combi in spring. The highest value (765,1 gr/plant) with KP combination, and the lowest (691,5 gr/plant) with PK combination were obtained. Machine70 - planting always increased (27,6 gr more) the tuber yield per plant over hand-planting. Total tuber yield (kg/da) The effect of different tillage techniques on total tuber yield was found to be signigicant. Combinations having ploughing in spring, such as PP, KP and IP were more effective on total tuber yield than the other combinations having combi in spring (PK, IK). This results should be due to the fact that weeding was more problem with PK and IK combinations. Similar effect was also observed in the favor of machine planting over hand planting in the same combinations. Tuber sortiment The effect of different combinations of tillage technique on tuber sortiment was found to be statistically not important. Dry matter content (%) Neither tillage techniques nor planting methods affected the dry matter contents. The differences between the highest and lowest content among the tillage techniques was %0,65. The same distinction was %0,1 for planting methods. Starch content (%) Different tillage techniques have a little different effect on starch content. There was a detected contrast result of starch content to the total tuber yield in the way that the highest two combinations (PP and KP) for the yield gave the lowest starch content values. Therefore, it should be concluded that the effect of tillage techniques on starch content was fairly weak. In addition to this, the effect of planting methods was not statistically important on starch content.