Ortaöğretim tarih ders kitabında yer alan 'İnsanlığın İlk Dönemleri' ünitesine ilişkin öğretmen görüşleriyle yeni bir ünite tasarımı ve uygulanması
Design and implementation of a new unit with teachers' opinions on the unit 'The Early Periods of Humanity' in high school history textbook
  1. Tez No: 948265
  2. Yazar: GÜLLÜHAN ÖZDEMİR ÇİÇEKLİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim 9. sınıf tarih ders kitabında yer alan“İnsanlığın İlk Dönemleri”ünitesinin öğretmenlerin görüş ve önerileri alınarak değerlendirmesinin yapılmasıdır. Bu kapsamda öğretmenlerin beklentileri doğrultusunda yeni bir ünite tasarlanmış ve tasarlanan ünitenin öğrencilerin akademik başarıları ve derse karşı olan tutumları üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Araştırma sürecinde Millî Eğitim Bakanlığı'nın tarih öğretim programı ve ders kitaplarını değiştirmesinden dolayı yeni programın öğretmenlerin sorunlarına ne derece çözüm getirip getirmediğinin de tespiti yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem modelinde gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda durum çalışması modeli, nicel boyutunda ise yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel çalışma grubunu Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 11 ortaöğretim tarih öğretmeni, nicel çalışma grubunu ise Afyonkarahisar ilinde bir devlet okulunda 9. sınıfta öğrenim gören 66 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin 34'ü kontrol, 32'si deney grubunda yer almıştır. Öğretmen görüşleri ile tasarlanan ünitenin uygulanması 5 hafta ve 10 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda dersler mevcut ünite üzerinden deney grubunda ise hem mevcut hem de araştırmacı tarafından hazırlanan yeni ünite üzerinden yapılmıştır. Uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında her iki gruba da akademik başarı testi ve tarih dersi tutum ölçeği uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde öğretmenlerle gerçekleştirilen görüşmeler için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Nicel verilerin analizinde ise bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda yapılan öğretmen görüşmelerinde öğretmenlerin mevcut program ve üniteden memnun olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda deney ve kontrol grubunun gruplar arasında ve cinsiyete göre tarih dersine olan tutumlarında ön test ve son teste bir değişim olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum yeni tasarlanan ünitenin öğrencilerin derse karşı olan tutumlarında anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Öğrencilere uygulanan akademik başarı testi ön test ve son test sonuçlarında ise tasarlanan ünite uygulandıktan sonra deney grubunun kontrol grubuna göre başarı düzeyinin anlamlı ölçüde arttığı görülmüştür. Bu sonuç uygulanan yeni ünitenin öğrencilerin başarısını olumlu olarak etkilediğini ortaya koymaktadır. 2024 yılında uygulamaya konulan“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”nin araştırmaya katılan öğretmenlerin sorun ve önerileri bağlamında incelenmesi sonucunda ise programın öğretmenlerin sorunlarına ana hatlarıyla çözüm getirdiği fakat bazı sorunların devam ettiği görülmüştür. Araştırma sonuçlarında getirilen öneriler ile bu duruma çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the unit“The Early Periods of Humanity”in the 9th-grade high school history textbook by taking the opinions and suggestions of the teachers. In this context, a new unit was designed in line with the expectations of the teachers, and the designed unit's effect on the student's academic success and their attitudes towards the course was determined. During the research process, it was also determined to what extent the new program solved the problems of the teachers due to the changes made by the Ministry of National Education in the history curriculum and textbooks. The research used an embedded design in the mixed method model, where qualitative and quantitative methods were used together. A case study model was used in the qualitative dimension of the research, and a quasi-experimental design was used in the quantitative dimension. The qualitative study group of the research consisted of 11 high school history teachers working in different provinces of Turkey, and the quantitative study group consisted of 66 students studying in the 9th grade at a state school in the province of Afyonkarahisar. 34 students participating in the research were in the control group, and 32 were in the experimental group. Implementing the unit designed with the teachers' opinions was completed in 5 weeks and 10 lesson hours. In the control group, the lessons were conducted on the current unit, and in the experimental group, the researcher prepared both the current and the new unit. Before and after the application, an academic achievement test and a history course attitude scale were applied to both groups. In the qualitative data analysis, a semi-structured interview form was used for interviews with teachers, and the data obtained was analyzed using the content analysis method. In the analysis of quantitative data, an independent sample t-test was used. The interviews conducted with teachers in the qualitative dimension of the study concluded that teachers were not satisfied with the current program and unit. In the quantitative dimension of the study, it was concluded that there was no change in the attitudes of the experimental and control groups towards history courses between the groups and according to gender in the pre-test and post-test. This situation reveals that the newly designed unit did not significantly affect the students' attitudes towards the course. In the pre-test and post-test results of the academic achievement test applied to the students, the experimental group's success level increased significantly compared to the control group after the designed unit was applied. This result reveals that the new unit applied positively affected the students' success. As a result of examining the“Turkey Century Education Model”, which was put into practice in 2024, in the context of the problems and suggestions of the teachers who participated in the research, it was seen that the program provided a general solution to the problems of the teachers, but some problems continued. A solution was sought for this situation, as suggested in the research results.