Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis ilindeki yöresel ayakkabıların incelenmesi
Kahramanmaraş, Gaziantep investigation of shoe and regional in Kilis city
- Tez No: 278211
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Bu araştırmanın amacı Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis İllerindeki yöresel ayakkabıların bazı özellikler açısından (kullanılan araç-gereçler, kullanılan yapım teknikleri, renk, desen özellikleri, kompozisyon özellikleri, kullanım alanları, üretilen ürün çeşitleri) incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda belirtilen 3 ildeki yöresel ayakkabı atölyelerinin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır. Bu atölyelerdeki üretilen ürünler incelenmiş ve buralarda çalışan 35 usta ve işçi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmede kullanılan anket ve ürün gözlem formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, yöresel ayakkabı ile uğraşan bireylerin geneli ilköğretim mezunu ve erkektir. Üreticilerin büyük kısmı bu mesleği baba mesleği olduğu için yapmaktadır ve bulundukları iş yerlerinde işletme sahibi ve aynı zamanda ustadır. İşletmede çalışanların10 kişiden fazla olduğu ve bu işle 16?20 yıl arasında ilgilendiği görülmektedir. Üreticiler bütün yöresel ayakkabı türlerinde üretmektedirler ve tasarımlarını kendi atölyelerinde yapmaktadırlar. Yöresel ayakkabı modellerinin çoğunluğu üreticilerinin isteği doğrultusunda seçilmekte, geleneksel özelliğe uygun olmasından dolayı tercih edilmekte ve satışlar yaz mevsiminde yoğunlaşmaktadır. Yöresel ayakkabı üreten atölyelerin genelinin ortamı yeterli düzeydedir. Yöresel ayakkabılarda kullanılan desenlerin büyük kısmını üreticilerin kendi tasarımlarından elde edildiği, ayakkabıların elde çeşitli teknikler kullanılarak süslenildiği ve birleştirmede çoğunlukla elde dikerek birleştirme tekniği kullanıldığı gözlemlenmiştir. Yöresel ayakkabı yapımında kullanılan derilerde bütün ana ve ara renkler, tasarımında çoğunlukla geometrik motif ve kompozisyonlar kullanılmaktadır. Yöresel ayakkabı parçalarını birleştirmede yapıştırıcı olarak çiriş, iplik olarak da bitkisel iplikler kullanılmaktadır. Ayakkabı yapımında çoğunlukla hammaddelerin pahalılığı gibi güçlüklerle karşılaşılmaktadır, karşılaşılan güçlüklerin giderilmesi için ise ayakkabıların yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması gerektiği görülmektedir. Ayakkabı üreticilerinin aylık gelirinin çoğunlukla 1001- 1500 TL arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research Kahramanmaraş, Gaziantep and Kilis province of the local footwear in terms of some features (used materials used, construction techniques, color, pattern properties, composition properties, application areas, types of products produced) is to examine.To achieve these objectives in the local shoe shop all of the 3 cities were included in the scope of the research. Products manufactured in this workshop has been examined and are running around here with 35 masters and workers were interviewed. And products used in opinion polls has been prepared by the researcher observation form. Frequency and percentage analysis of the data obtained were made.Study evaluated the data obtained, the local shoe deal with the generality of the individuals who are primary school graduates and men. Most of the producers of this profession because the profession is the father and business owner in their workplace and also are masters. Business and this process more than çalışanların10 people between 16-20 years of interest can be seen. Manufacturers of all types of local produce and design their own shoes in the workshop are made. The majority of local shoe manufacturers' models are selected in accordance with the request, according to the traditional features and is preferred because sales is concentrated in summer. The general environment of the local shoe shop produces is sufficient. Used in the local shoe manufacturers' designs a large part of their design was obtained, shoes ornaments using a variety of techniques available for individual and combining a technique often used to combine the vertical gain has been observed. Used in making leather shoes in all major local and intermediate colors, geometric motifs and compositions are used mostly in the design. As part of the adhesive paste merge local shoes, yarn filaments are used as a vegetable. Shoe encounter difficulties such as cost of raw materials in construction are often, to remove difficulties at home and abroad of the shoes should be introduced can be seen. Monthly income of the majority of the shoe manufacturer from 1001 to 1500 are among the TL.