İkinci konut satın almada destinasyon kalitesinin etkisi: Alanya örneği
The effect of destination quality in second home purchasing: Alanya example
- Tez No: 278212
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, ikinci konut satın almada destinasyon kalitesinin etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, tarama modeli ile mevcut durumun oraya çıkarılmasına çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu geliştirilmiştir. Anketin geçerliği ve güvenilirliği sınandıktan sonra Alanya ilçesinde Temmuz-Eylül 2009 tarihleri arasında, 248 kişilik örnekleme uygulanmıştır. Alanya'nın araştırma alanı seçilmesinin nedeni, yabancıların ikinci konut almak için ilgi gösterdiği başlıca destinasyonlardan birisi olmasıdır.Anket ile ölçülen destinasyon kalitesi yedi boyuttan oluşmuştur. Bu boyutlar; Güvenlik ve Hijyen, Kaynaklar, Ulaşım, Yönetim, Toplum, Fiyat ve Etkinliklerden oluşmaktadır. Veriler üzerinde yapılan analizler sonucunda, ikinci konut satın almada destinasyon çekim unsurları içinde kalitenin en önemli etken olduğu kabul edilmiştir. Diğer yandan kalite, imaj, marka ve tanıtım etkenleri arasında anlamlı farklar belirlenmiştir. Yapılan diğer analizlere göre, bireysel özelliklerle destinasyon kalite algı ve yeterliklerinde anlamlı farklar çıkmıştır. Genel kalite algısı ile Alanya kalite yeterliği arasında yapılan karşılaştırma analizlerine göre; Güvenlik ve Hijyen, Kaynaklar, Ulaşım, Fiyat ve Etkinlikler boyutlarında anlamlı farklar bulunmuştur. Sadece Etkinlikler boyutunda Alanya Destinasyonun kalitesi Genel kalite algılamasından yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Kalite boyutlarının katımcılar açısından önem sırası; 1.Güvenlik ve Hijyen, 2. Kaynaklar, 3. Ulaşım, 4. Yönetim, 5.Toplum, 6. Fiyat, 7. Etkinliklerdir.Araştırmada yer alan kalite bileşenlerinden; kent insanının yabancı dil bilgisi geliştirilmesi, işletmelerin hizmet kaliteleri yükseltilmesi, fiyatların genel düzeyinin daha uygun olması ve değişken olmaması, kent ve işletme temizlik düzeyinin yükseltilmesi, can ve mal güvenliğinin sağlandığı konusunda güven kazandırılması, kent insanının yakın-samimi davranması, sakin ve dinlendirici kent özelliğinin geliştirilmesi, sağlık kurumlarının hizmet kalitesinin yükseltilmesi, planlı kentleşmeye özen gösterilmesi, doğal çevrenin korunması, esnafın iş ahlakına (etik) uygun davranması, alt yapı hizmetlerinin iyileştirilmesi, kentteki insan yoğunlaşmasının azaltılması, hava kirliliğinin azaltılması, halkın genel kurallara uyması ve havaalanının yakınlaşması ile Alanya destinasyon kalitesinin yükseleceği düşünülmektedir.Destinasyon kalitesinin yüksek olması, Alanya destinasyonunun turistik amaçlı ikinci konut seçiminde tercih edilmesini olumlu yönde etkileyebilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the second hause buying is to reveal the impact of quality destinations. In the study, screening model has been working to remove the current situation there. Questionnaire was developed as a means of data collection. After testing the reliability and validity of the survey, 248 person samples was applied in the July-September 2009 the Alanya district between. Alanya was selected as a research area because it is one of the main destination of foreigners to buy second.This section measured the quality of destinations is made up of seven dimensions. These dimensions consist of Safety and Hygiene, Resources, Transportation, Administration, Society, consists of Price and Events.As a result of the analysis on the data, in buying second hause, it is accepted that among the destinations shooting elements, the quality is the most important factor. On the other hand, among the other factors quality, image, brand and promotion, were determined important differences According to other analysis, there are significant differences between individual characteristics and competencies, perception of quality destinations. In comparison analysis of overall quality perception and Alanya quality competence, there are lots of differences in the Safety and Hygiene, Resources, Transportation. In activities dimension, the quality of destination Alanya is deemed in the high level from the perception of overall quality.Order of importance of quality dimensions in terms of participants; 1 Safety and Hygiene, 2 Resources, 3 Transportation, 4 Management, 5 Society, 6 Price, 7 Activities. From the components of quality in research, with the development of the city of people?s foreign language skills, upgrading the quality of business services and, appropriation of the general level of prices, but not changeable, increasing the level of cleaning in urban and business, and supplying the reliance on issues about property safety, acting of the people as friendly, development of calm and relaxing property of the city, upgrading the quality of health institutions service, being careful for planned urbanization, the protection of natural environment, acting of tradesmen as suitable for work ethic, improvement of infrastructure services, reducing pollution and population in city, following the general rule of people and approchement of the airport and Alanya is believed to increase the quality of destinations.The highness of quality destination may effect tourist destinations in Alanya for chosing second homes