Nakış sanayinde çalışan elemanların mesleki yeterliliklerinin belirlenmesi ve yeterliliklere dayalı program modeli
Defining professional qualification of the personel working on the industry of embriodery and the model of program based on proficiency
  1. Tez No: 278221
  2. Yazar: LEYLA İNALKAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışma yaşamının gereksinim duyduğu elemanların niteliklerinin tanımlanmasında iş yaşamınca belirlenen ve benimsenen mesleki yeterlilikler doğrultusunda program modeli oluşturmaktır.Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan İNSAD ve İstanbul Sanayi Odasına bağlı seksen adet küçük, orta ve büyük ölçekli nakış işletmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi; evrenden seçilen ve evreni temsil ettiğine inanılan, nakış işletmelerinden ulaşılan otuz sekiz işletmede çalışan ve alanında uzman yüz kırk iki kişisinden oluşmaktadır. Örneklemi evrenden görüşmeyi kabul edenler oluşturmuştur.Nakış eğitimi programının oluşturulmasında, nakış alanı için görev grupları belirlemek amacıyla uzman kişilere iş analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda ?tasarımcı, desenci, işaretçi, numuneci, makineci, kalite kontrolcü ve kalite kontrol bölümü içinde onarıcı ve temizleyici? den oluşan altı görev grubu belirlenmiştir. Belirlenen bu görev gruplarının yeterlilik durumlarının önem derecelerinin belirlenmesi ve iş tanımları için işletmedeki konu ile ilgili uzman kişilere (tasarımcı, desenci, işaretçi, numuneci, makineci, kalite kontrolcü ve kalite kontrol bölümü içinde onarıcı ve temizleyici) görev gruplarını içeren anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, önce veri kodlama formlarına işlenmiştir. Daha sonra bilgisayara aktarılan veriler üzerinde gerekli istatistiksel çözümlemeler için Excel ve SPSS 13.0 paket programından yararlanılmıştır. Frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları hesaplanarak tablolaştırılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgu ve yorumlara göre, altı görev grubuyla ilgili mesleki yeterliliklerin büyük çoğunluğunun çok gerekli ve gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Çıkan bu sonuçlar doğrultusunda nakış alanı için eğitim programının genel yapısı oluşturulmuştur. Program oluşturulurken her bir görev dalı için uzmanlık eğitimi esas alınmış, bununla birlikte farklı bir görev yan dal olarak seçilmiştir. Ayrıca nakış eğitimi programı, ilköğretim mezunlarına meslek edindirmek amacıyla bir sertifika programı olarak önerilmektedir.Hazırlanan program modelinin uygulanması sonucunda, nakış eğitimi alanından mezun öğrencilerin istihdam edilmelerinin daha kolay olması ile birlikte iş yaşamlarında daha başarılı ve verimli olacakları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to create a program model, while defining the qualifications of the people whom are wanted and needed for the working area through the professional qualifications determined and accepted by business field.The placement of the research is the eighty small, medium and large embroidery companies. The sample of the research is formed by the one hundred forty two experts who are believed to be chosen and represent this field from the thirty eight companies which are connected with. The sample is formed by the companies who accepted to be involved in.While creating this program embroidery training, a working analysis is applied to the experts for the aim of determining the task groups for the field of embroidery. In conclusion of the analysis, six task groups defined as `designer, drawer, signer, sampler, machinery, quality controller and the quality controller part? consist of six groups including repairer and cleaner. Inquires are carried out to the experts to determine the priority and the working description of these groups? proficiency (designer, drawer, signer, sampler, machinery, quality controller and quality controller including repairer and cleaner). The data, firstly recorded to the data coding forms. And then, to make the necessary statistical analysis on the data which is corporate, excel and SPSS 13.0 are used. Frequency is scheduled calculating per cent and arithmetical average.According to the results and comments of the research, it is clear that most of the professional qualifications about six task groups are pretty necessary. Due to these results the general structure of training program is formed. Proficiency training for each task groups is needed while forming the program, however a different task branch is chosen as a supplementary branch. Also embroidery training program is offered as a certificated program in order to supply a profession for the primary school graduates.It is thought that after preparing this program model, the embroidery graduate will be more easily educated and they will be more profitable and successful.