Sınıf öğretmenliği dışında farklı fakülte ve bölümlerden mezun sınıf öğretmeni olarak atanmış öğretmenlerin müzik dersindeki mesleki yeterliliklerine ilişkin görüşleri(Erzurum Oltu ilçesi örneği)
The competency levels of teachers appointed as classroom teachers who graduated different faculty and different departments in music lesson
- Tez No: 278220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İlköğretim cağındaki çocuğun gelişimi için sanat dersleri oldukça önemlidir. Özellikle müzik eğitimi ve bu eğitimi aktaracak sınıf öğretmeninin önemi büyüktür.Araştırmada, bu önem göz önünde bulundurulmuş, ilköğretim I. basamakta ders veren sınıf öğretmenlerinin müzik derslerindeki yeterliliklerine ilişkin görüşlerine yer verilmiştir. Araştırma, durum saptamasına yönelik betimsel bir alan araştırmasıdır. Verilerin toplanması için farklı fakülte ve bölümlerden mezun, sınıf öğretmeni olarak atanmış öğretmenlerin müzik dersindeki yeterliliklerine ilişkin görüşlerine yönelik anket uygulanmış, anketin birinci bölümünde yer alan on dört adet soru sınıf öğretmenlerinin kişisel özellikleri, ikinci bolümde yer alan on dokuz adet soru sınıf öğretmenlerinin müzik derslerinde uyguladıkları şarkı öğretme etkinlikleri, üçüncü bölümde yer alan yirmi bir adet soru ise sınıf öğretmenlerinin genel müzik bilgileri ile ilgili soruları kapsamıştır.Araştırmanın örneklemi, farklı fakülte ve bölümlerden mezun, sınıf öğretmeni olarak 11 farklı okula atanmış 2009-2010 öğretim yılında görev yapan 71 sınıf öğretmenidir. Çalışmada analizler için elde edilen anlamlılık düzeyi (P)0.05 hata düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmada yer alan analizler SPSS 15.00 paket programı kullanılarak elde edilmiştir.Araştırma sonucunda, farklı fakülte ve bölümlerden mezun olmuş ve sınıf öğretmeni olarak atanan öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun müzik derslerine müzik öğretmenin girmesini istedikleri, genel müzik bilgilerine ve becerilerine yeterince sahip olmadıkları, yeterli bilgiye sahip olmamalarına rağmen sadece bir kişinin bu derse yönelik hizmet içi eğitim aldığı, MEB programına göre her üniteye bir şarkı öğretmesi gerekirken öğrencilere öğretebileceği şarkı dağarcığının yirmiden fazla olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art classes are very important for the development of a child at primary school age. Particularly, it is known that music education and the primary school teachers? who give this education role is important.In the study, primary school teachers? opinions about their competence in music lesson were asked. This study is a descriptive study aiming to determine the present contition in this area. A questionnaire were administired to newly appointed teachers as primary teachers who graduated different faculty and different departments to collect the data. In the first part of the questionnaire, there are 14 questions about classroom teachers? personality features. In the second part, there are 19 questions about the teachers? song teaching activities. In the third part, there are 21 questions about the teachers? knowledge about general music.The sample was consisted of 71 classroom teachers, who were newly appointed as primary teachers who graduated different faculty and different departments. In the study, statisctical significance level was (P) .05. The analyses were made through SPSS.The results of the study show that, the majority of the subjects thinks that it is more efficient that music lesson should be cunducted by a music teacher. Also, according to the results, it is determined that among the teachers with 6-20 year teaching experience, only one teacher obtaoned in sercice training in music education. It is also determined that although according to MEB program one song must be taught for each unit, the teachers? song repertoire was limited to not more than 20 songs. According to the results, it is determined that the subjects have very limited knowledge in general music.This study can be considered important in that it accentuates the necessary for the primary school teachers to get in sercice training in music education to make more efficient work. It is also suggested that the importance of music at primary schools should be realized more and the students should be encouraged to participate in in-out class activities.