Antep yöresi işlemeleri ve öğretim programı önerisi
Antep and curriculum proposal for local processing
- Tez No: 278240
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu araştırma da Antep Yöresinde yapılan Geleneksel Türk İşlemelerinden Antep İşinin teknik özelliklerini belirlemek ve yozlaşmadan teknik özelliklerini bozmadan aktarılmasını sağlamak amacıyla bir öğretim programı hazırlanmıştır.Bu araştırmanın evrenini Gaziantep İlinde yapılan Antep işi, örneklemini Gaziantep İlinde yapılan Antep işinin teknik özelliklerini temsil edecek ürünler oluşturmuştur.Gaziantep İlinde yapılan Antep işinin incelenmesinde bilgi formu kullanılmıştır. Yörede yapılan Antep İşinin teknik özelliklerini, Antep İşi'nde kullanılan renk, desen,kompozisyon, kullanılan araç-gereçlerini belirlemek amacı ile Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Öğretim görevlilerinden alınan uzman görüşü doğrultusunda bilgi formu hazırlanmıştır. Yörede yapılan ürünlerde farklı model ve kompozisyon özelliklerine dikkat edilerek Antep işini temsil edecek 50 ürün seçilmiştir. Bu ürünlerin fotoğrafları çekilerek belgelendirilmiş ve bilgi formlarına gereken bilgiler kaydedilmiştir.Öğretim programı analizi için genel hedef saptanıp, bu programın uygulanacağı bireylerde bulunması gereken ön koşul davranışlar belirlenmiştir. Antep İşi öğretim programı önerisi için bilişsel, devinişsel, duyuşsal hedefler belirlenip, hedefleri tanımlayan davranışlar, bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olan bilgi listesi, bilgi yaprakları, işlem listesi, işlem yaprakları, alışkanlık, tutum ve değerler listesi hazırlanmıştır. Öğretim programının uygulanması için gereken süre, öğrenci sayısı, kullanılacak öğretim yöntemleri ve fiziksel ortam özellikleri belirlenmiştir. Zamanlama çizelgesi hazırlanarak verilecek konular haftalara bölünmüştür. Antep İşi öğretim programının değerlendirilebilmesi için bilişsel, devinişsel, duyuşsal davranışları ölçme araçları hazırlanmıştır. Araştırma sonunda ise araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research made in the traditional Antep region of Turkey Processing to determine the specifications of Antep work and corruption, without impairing their technical specifications to ensure the transfer has been prepared and an education program.The universe of this research was made in the province of Gaziantep Antep work, examples of job specifications of Antep Gaziantep Province will represent the products formed.In examining the province of Gaziantep Antep business information form was used. In the region of the technical features of the Antep work, used color design, composition, used to identify materials with the aim of the University of Gazi Vocational Education Faculty of te officials received information sheet has been prepared in accordance with expert opinion. In the region of the product pay attention to different model specifications and composition of the business will represent 50 Antep is selected. This product has been photographed and documented the required information is recorded from information.Instructional program for the analysis determined whether the overall objective of this program should be applied in individual behavior have been identified pre-conditions. Curriculum proposal for Antep Business cognitive, motional, auditory have been identified, the goals that define behavior, the information required to accomplish these objectives list, info leaves, process list, processing leaves, habits, attitudes and values list was prepared. Teaching program for the implementation of the required time, number of students, teaching methods used and the physical environment characteristics were determined. Timing schedule of topics have been prepared and divided into weeks. In order to able to evaluate Antep work learningtime program cognitive, motional, affective behavior measurement tools have been prepared. At the end of the research, it is included of proposals studied by researchers.