Sermaye Piyasaları'nda elektronik ticaret ve banka çalışanları üzerine bir araştırma
Electronic commerce in Capital Markets and a research on bank workers
- Tez No: 278241
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, banka çalışanlarının sermaye piyasalarında elektronik ticaret uygulamaları konusunda görüşlerini incelemek amacıyla yapılmış bir araştırmadır. Bununla beraber, katılımcıların cinsiyet, öğrenim durumu, kıdem ve bölüm durumu ile elektronik ticaret uygulamaları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Araştırmada kullanılan sermaye piyasalarında elektronik ticaret uygulamaları ölçeği araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.79, olarak bulunmuştur. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde yaklaşık olarak 17.976 personel oluşturmaktadır.Örneklemi ise tabakalı örneklem yöntemi ile seçilen 213 personel oluşturmaktadır.Araştırmanın uygulanması sonucunda toplanan veriler, SPSS 15 paket programı ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiş, yorumlanmış ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:Demografik verilere göre sermaye piyasalarında elektronik ticaret uygulamaları arasında farklılık incelendiğinde, görüş düzeylerinin cinsiyete, kıdeme, bölüme göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.Elektronik ortamda yapılan sermaye piyasaları işlemleri arasında en fazla olanı , EFT işlemidir. Sırasıyla onu takip eden havale işlemi ve fon alımı gelmektedir.Elektronik ortamda yapılan sermaye piyasaları işlemleri içerisinde en fazla ücret alınanı Fon Alım Satımı olmaktadır. İkinci en yüksek masraf alınan ise döviz alım satımı işlemi gelmektedir. Elektronik ortamda yapılan sermaye piyasaları işlemleri içerisinde en karlı olan işlem ise fon alım satım işlemidir. En karlı işlemlerden ikinci sırada ise döviz alım satım işlemleri gelmektedir.Elektronik ortamda yapılan sermaye piyasaları işlemlerini teşvik edecek işlemlerden 1. Sırada? Görsel ve yazılı reklam çalışmaları ? maddesidir.Elektronik ortamda yapılan sermaye piyasası işlemlerine yönelik şikayetler içersinde en yüksek olanı ? İşlemlerin yavaş olması. ? ve onu takiben sermaye piyasası işlemlerinden ?İşlemlerin yapılmasının zor olması? maddesi ise %12,7 oranı ile ikinci sırada gelmektedir.Bu bulgular ışığında,elektronik ticaretin sermaye piyasalarından bankalarda geliştirilmesi üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to investigate the views of bank employees on electronic commerce in capital markets. In addition, the correlations between the sexuality, education, seniority and department status and electronic commerce applications have also been examined. The electronic commerce applications in capital markets scale has been developed by the researcher. The Cronbach Alpha confidence coefficient of the scale has been found to be 0,79.The universe of the research is constituted by approximately 17.976 employees from Ankara.Sampling consists of 213 personnel chosen with stratified sampling method.The data gathered as the outcome of the research has been evaluated with SPSS 15 packaged software in computer environment; it has been interpreted and the following results have been achieved:When the difference between the demographic data and the electronic commerce applications in capital markets is investigated, it has been discovered that the views do not differ in accordance with sexuality, seniority or department.The most common capital markets transaction made in electronic environment is EFT. Money order and fund purchase follow it respectively.Among capital markets transactions made in electronic environment, the highest fee is charged for fund purchase. The second highest fee is charged for spot exchange transaction. The transaction with the highest profit among capital market transactions made in electronic environment is fund purchase. The second most profitable transaction is spot exchange transaction.?Visual and printed promotion? is the first item on the list of actions to encourage capital market transactions made in electronic environment.The most common complaint about capital market transactions made in electronic environment has been found to be ?Tardiness of transactions?, which is followed by ?difficulty of making transactions? with a rate of 12.7%. In the light of these findings, suggestions regarding the improvement of electronic commerce in banks, which are among capital markets, have been made.