Futbol eğiticilerinin beslenme bilgi ve alışkanlıları ( Ankara ilinde görev yapan futbol eğitcileri üzerine bir çalışma)
This study has been carried out to determine the information on nutrition and habits of football coaches
- Tez No: 278247
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sporcuların beslenme ile ilgili olarak doğru yönlendirilmelerinde, başta eğitim kurumları olmak üzere antrenörlerin büyük bir rol oynadıkları bilinmektedir. Sporcunun beslenmesi, antrenman sıklığı ve planlamasını gerçekleştiren antrenörlerin, beslenme konusunda gerekli bilgi ve donanıma sahip olmaları, sporcuların doğru yönlendirebilmeleri açısından büyük bir önem taşımaktadır.Bu araştırma, futbol antrenörlerinin, beslenme konusundaki bilgi ve alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın araştırma grubu Ankara İlinde halen aktif olarak görev yapan 1200 futbol antrenörü arasından basit rastgele örneklem yöntemi kullanılarak seçilmiş 150 antrenörden oluşmaktadır. Beslenme bilgi alışkanlıklarının belirlenebilmesi için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından geliştirilen, ?kişisel bilgiler?, ? beslenme bilgisi?, ?beslenme alışkanlıkları? olmak üzere üç bölümden oluşan anket formu hazırlanmış ve uygulanmıştır.Ankete katılan kişilerin tamamı erkeklerden oluşmaktadır. Anket yapılan futbol antrenörlerinin yaklaşık %51'i üniversite ve %42'si ise lise mezunudur. Bu durum, antrenörlüğün artık bir meslek olarak görüldüğünü ve eğitiminin alındığını göstermektedir.Ankete katılanlar arasında beslenme bilgisi ve alışkanlıkları ile ilgili bilgilerin doğruluk derecesi incelendiğinde, ankete katılan kişilerin genel olarak doğru bilgilere sahip olduğu ifade edilebilmektedir. Ancak bazı konulardaki farkındalık düzeylerinin diğerlerine kıyasla daha düşük olduğu görülmektedir.Sporcu beslenmesine ilişkin araştırmaların sayıca çokluğu ile kıyaslandığında antrenörlerin beslenme bilgisine ilişkin araştırmaların henüz yetersiz olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu çalışma, konuyla ilişkin teorik bilgilerin amprik olarak incelenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında çalışma, varolan durumun betimsel yapısını analiz etme amacını taşımaktadır. Diğer bir deyişle, varolan durumun bir fotoğrafının çekilmesine hizmet etme amacındadır.Bu çalışmadan elde edilen verilerin, bu konuda daha sonra yapılabilecek çalışmalara veri sağlama açısından bir önem taşıdığı ifade edilebilmektedir. Antrenörlerin beslenme konusunda sahip oldukları yanlış kanıların belirlenmesi ve bu konudaki eksiklerin saptanması, gerek eğitim programlarına ve gerekse bu konuda gerçekleştirilecek seminerlere veri sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
It?s known that not only educational institutions but also coaches play major role on the right direction of nutrition of athletes. Nutrition information and necessary outfit have great importance on coaches, who are responsible for athlete?s nutrition, exercise frequency and perform scheduling of trainers, in order to direct the athlete?s.This study has been carried out to determine the information on nutrition and habits of football coaches. The research group consists of 150 coaches who has been chosen using simple random sampling method from 1200 football coaches in Ankara who is still working actively. The researcher has developed `personal information?, ?nutrition information? and ?eating habits? which includes three-part questionnaire. In order to identify habits, nutrition and information; earlier scientific studies has been used.All of the men participating in the survey is made up of people. About 51% of surveyed football coaches are graduated from university whereas 42 % of surveyed football coaches are graduated from high school. This situation proves that coaching is received as proression.Among those who participated in the survey related to nutrition knowledge and habits of accuracy of the information was examined in the survey of participants in general have the right information that can be expressed. However, in some subjects than others to be low levels of awarenes can be seenNutrition research by a majority in number of athletes compared to the coaches regarding nutrition information on research is yet to be insufficient. Therefore, this study examined the subject of theoretical knowledge in terms of empiric importance. Seen from this perspective study the existing situation is intended to analyze the descriptive structure. In other words, existing situation aims to serve a photographic withdrawal.Of the data obtained from this study, it can be expressed that to work on this subject can be made later in terms of providing important data. This research will help to determine the coaches who have misconception on nutrition and identify the missing. Required training programs and seminars will be held on this issue as well as be able to obtain the data.