Muhammed Aziz Lahbabi'de özgürlük problemi
The problem of liberty in the philosophy Of Mohammed Aziz Lahbabi
- Tez No: 278248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
1929 yılında Amerikan borsalarının çöküsü ile Batı'da ortaya çıkan büyükekonomik bunalımdan sonra özellikle Fransa'da insan problemine yeni bir yaklasımortaya çıktı. Bu yaklasımın sahibi Emmanuel Mounier'ye (1905-1950) göreMateryalistler, maddi hayatın manevi yönünü, Spiritüalistler ise manevi hayatın maddiyönünü unutuyorlardı. Materyalizm ve Spiritüalizmi uzlastırma çabasından ortayaçıkan bu görüse Personalizm denir. Bu akımdan etkilenen ancak bu akımın yalnızcabir temsilcisi ya da taklidi olmaktan çok, Doğu kültürünün özellikleri ile bu fikirleriyeniden yorumlamaya çalısan Muhammed Aziz Lahbabi (1922-1993) hemPersonalizm açısından, hem de dolayısı ile felsefe tarihi açısından dikkate değer birdüsünürdür. Bu tezde Lahbabi'nin felsefesi özellikle özgürlük problemi açısından elealınmıstır.Kitapları dünyanın birçok diline çevrilmis olan (Fransızca, ?ngilizce, Rusça,Çince ve Arapça) Lahbabi'nin dilimize çevrilen sadece iki eseri (?slam Sahsiyetçiliği,Kapalıdan Açığa Kültür ve Medeniyetler) bulunmaktadır. Bu çalısma, henüzTürkçe'ye çevrilmemis ve `Liberté ou Libération (1956)' (ÖzgürlüktenÖzgürlesmeye) adı ile Fransızca kaleme alınmıs olan eserin, `Minal Hürriyetilattaharrur (1972)' adı ile Arapça yazılmıs olan nüshası üzerinden yürütülmüstür.Dolayısı ile bu çalısma, Lahbabi'nin özgürlük problemine yaklasımınınirdelenmesinin yanı sıra bu eserin de dilimize kazandırılması açısından genis birtercümeyi de ihtiva etmektedir.iiiLahbabi'nin felsefesi, ruhun soyutlanmasına karsı bir tepki ve kapitalizminhükümdarlığına karsı bir direnmedir. Sahısların özgürlüklerini çalan ve hükmedensistemlere, özellikle de fasizm, komünizm ve küresel kapitalizme karsıdır. Busistemlerin temel kavramlarını elestirir ve bu kavramların karsısına Lahbabi,özgürlüğü ve hemen ardından gelecek olan özgürlesmeyi koyar. Özellikle üzerindedurduğu ve kendine has bir kavram olarak karsımıza çıkan kavramı ise, özgürlüktençok özgürlesmedir. Çünkü özgürlük genel anlamda mekânsızdır. Özgürlesmedinamiktir. Bir eylemdir. Tarihi bir eylem ve sartları değistiren bir harekettir. Bireyinözgürlesmesi; kendisinin varlığını kabul etmesi ve kendisini fark etmesidir. Lahbabi,insanın bireysel olarak varlıktan sahsa doğru olan yolculuğunun aslında özgürlüktenözgürlesmeye doğru bir gidis olduğunu ifade eder.Ülkemizde daha çok teist ve ateist varolus filozoflarının bakısı ile özgürlükkavramı tartısılmakta ve değerlendirilmektedir. Bu çalısma ile Personalizm'in bakısaçısıyla, özellikle de Lahbabi'nin ?slam Personalizmi adıyla anılan düsünceleriçerçevesinde özgürlüğün ele alınısına hiç değilse dikkat çekmis olmakamaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
After economical depression appeared at the West by the collapse of Americanstock markets in 1929, a new approach to the human problem has come out especially inFrance. According to the owner of this approach Emmanuel Mounier (1905-1950);materialists forget material life?s spiritual side and spiritualists forget spiritual life?smaterial side either. The sight, which appeared by the compromising effect ofmaterialism and spiritualism named Personalisme.Muhammed Aziz Lahbabi (1922-1993) who has been effected from this trend butnever been an imitation or representer, tried to explain this ideas with the characteristic ofEastern culture is noticeable philosopher either in respect of Personalisme or Philosophyhistory. In this thesis, Lahbabi?s philosophy has been taken up especially about freedomproblem.Lahbabi whose books have been translated into many language of the world.(French, English, Russian, Chinese and Arabic) has only two books translated into ourlanguage (?slâm?s individuality, Culture and civilization from obscure to naked). Thisstudy has been carried out over the copy of Arabic written book in the name of MinalHürriyet ?lattaharrur which has not been translated into Turkish and French written in thename of Liberté ou Libération (1956).Lahbabi?s philosophy is a reaction to the abstraction of soil and resistance to theauthority of Capitalism. He is against to the systems commanding and preventingfreedom such as Fascism, communism and concepts seen at the global Capitalism.Against these concepts Lahbabi places freedom and liberty what is coming next.Especially he dwells upon special concept: liberty instead of freedom. Because freedomis generally without abode. Liberty is dynamic. An action. Historical action and an actionwhich is changing conditions. Individual freedom is ; accepting own presence andrealizing own.In our country, freedom concept discussed and evaluated mostly by the theist andatheist existentialist philosophers. With this study it is aimed to take attention taking upfreedom by the Personalisme?s sight , frame of especially frame of Lahbabi?s ideasnamed Personalisme of ?slâm.