İran'ın Taleş bölgesinde çeltik tarımının mekanizasyon düzeyi sorunları ve iyileştirme olanakları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50701
  2. Yazar: MOHAMMAD R. ABEDİNNEJAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EDİZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın anket ve tarla denemeleri 1994-95 yılında İran'ın Gilan iline bağlı olan, Taleş yöresinde, bilgi toplama ve değerlendirme çalışmaları ise il mekezi olan Raşt'ın Çeltik Araştırma Enstitüsünde yürütülmüştür. İran'da çeltik üretiminin %40,8'i Mazandaran bölgesinde, %32,1'i Gilan ve geri kalan kısım ise Fars, Gorgan-Gonbad ve Huzistan bölgelerinde yetiştirilmektedir. Son 10 yılda çeltik ekim alanlarında önemli bir değişiklik olmamasına rağmen verimde artış görülmektedir. Fakat toplam çeltik üretimi, iç pazar talebini karşılayamadığından her yıl dışalım yoluyla çeltik ihtiyacı karşılanmaktadır. İran toplumunun pirinç tüketim alışkanlığının fazla olduğundan (37 kg/kişi.yıl), her yıl pirinç alımı için harcanan para, ülkenin döviz giderlerinde önemli bir paya sahiptir. FAO 1991 verilerine göre İran'ın pirinç dışalımı 559.700 ton ve buna ödenen ABD Dolar miktarı 249 milyon iken, 1993 yılında pirinç ithalatı 1.050.000 ton'a ve ödenen miktar ise 389 milyon Dolar'a yükselmiştir. Bu araştırma, Tales yöresinde çeltik üretimi yapan aile türü küçük işletmelerin ve mevcut üretim biçimi içerisindeki her aşamanın üretim maliyetinin saptanması ve bundan sonra yapılacak çalışmalarda bu yöre için temel verilerin elde edilmesinin yanısıra, üretimin çeşitli aşamalarında saptanan mekanizasyon temel özelliklerinin gelecekteki çalışmalara yönlendirici olması amaçlanmıştır. Üretim süreci içerisinde en büyük işgücü, fide dikimi ve hasat döneminde sarfedilmektedir. Yörede çeltik alanlarının tamamında fide dikim yönteminin yaygın olması, homojen bir çimlenmeye sebep olmasına karşın daha çok işgücü ve zaman gereksinimi gerektirmekte ve üretim masraflarını etkileyen en önemli hususu oluşturmaktadır. Taleş yöresinde, çeltik üretiminde tarımsal işlemler için gerekli olan toplam işgücü gereksinimi 75 i.ç.g./ha'dır. Bu işgücünün; %9,7'si toprak işlemede, %25,9'u dikimde, %19,4,'ü bakım işlerinde, %13,3'ü sulama işçiliğinde, %24,8'i hasatta ve %6,9'u ise harmanlamada kullanılmaktadır. Y.B AYHAN 1993 yılında çeltik ekiminin tamamıyla serpme yöntemine dayalı60 olan Çukurova bölgesi için toplam işgücü gereksinimi 29,83 i.ç.h./da (37,29 i.ç.g./ha) olarak bulmuştur. Çizelge 31 'de karşılaştırılmalı olarak işgücü gereksinimin üretim aşamalarına göre dağılımı verilmiştir, (hasat ve harmanlama işlerine, taşıma ve yükleme işgücüleri de dahildir). Çizelg.31. Taleş ve Çukurova Bölgelerinde Çeltik Tarımında İşgücü Gereksinimin Üretim Aşamalarına göre Dağılımı. Çizelgeden de görüldüğü gibi bu durum her iki ülkede de, çeltik üretiminde, toprak hazırlama ve harmanlama dışındaki diğer üretim aşamalarında mekanizasyon uygulamalarının ağırlıklı olmadığını ve işlerin daha çok insan işgücüne dayalı olduğunu göstermektedir. Elle yapılan işlemler özellikle hasat döneminde daha çok ürün kaybına, ayrıca zaman alıcı olduğundan çok yağmurlu olan yörede, hasadın daha geniş bir zaman peryoduna yayılması her yıl büyük aksaklıklara neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Investigations and field measurements of this research were carried out in Talesh town belonging to Guilan in the north of Iran and the results were realized in Guilan Rice Research Institute of Rasht the capital of the state. Paddy productions of Iran are supplied from 40,8% by Mazandaran, 32,1% by Guilan and 27,1% by Fars, Gorgan-Gonbad and Khuzistan regions. In the Rice Areas and Production in last 10 years, there were no important changes unless in its trade cost and yield. In recent years yield increasing gradually. Because of insufficient supplying for inner demands, rice requirements are supplied by importation every year. According to FAO datas, during 1991 importation was 559.700 tons (249 milyons U.S.D.) and during 1993 importation increase to 1.050.000 tons ( 386 milyons U.S.D.). Because of increasing of rice consuming habits socially, importation increase proportionally and the trade deficit will be affected negatively. In last 10 years, average of rice consumption per man was 37 kg in a year. The aim of this research has been determining Rice Production Managements and its costs in every stage of production ways and besides for future research in this region to take as basis data and to direct next research by using determined mechanization in every stage of this production. During production time the most important problem was found in sowing technique and harvest. Although using hand transplantation sowing tchnique has been caused homogenous germination, Labour works demands increase highly. Transplantation and harvesting by hand were found the most important factors that affect production cost and time consuming during the production. Requirements of labour work for Agricultural Management in paddy production in Talesh was 75 i.ç.g./ha. Labour work used as 9,7% in tillage, 25,9% in transplantation, 19,4% in care, 13,3% in irrigation, 24,8% in harvest, 6,9% inthreshing. in a similar research that was carried out in Çukurova region by Y.BAYHAN in 1993 was obtained following results about requirements of labour work which is compared with Talesh's results in Table 31. Table 31. Requirements of Labour Work in Talesh and Çukurova regions (Transporting Labour Work Is Added). Stages->Requirements of Labour Work (%) Regions i Tillage Transplanting Çare Irrigation Harvest Treshing Talesh9,725,919,4 13,324,86,9 Çukurova | 2,4 | 21,6 | 2,8 | 17,9 | 43,1 | 11,5 This case shows that in these regions there is no use of mechanization in rice production except soil preparations and treshing. As manual applications are not only expensive but time consuming as well the production areas to produce this product are not being used in a correct technique will effect negatively.