Bazı ticari sanayi domates çeşit tohumluklarının vigor özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 27824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENİAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
- 47 - VI. ÖZET Derişik domates çeşitlerine ait tohumluk partileri arasında, tarladaki stres koşulları altında yeni fide oluştura¬ bilme kapasiteleri olarak tanımlanabilecek vigor özelliklerinin farklı vigor test yöntemleri ile belirlenip belirlenemeyeceğini ortaya çıkarmak amacı ile düzenlenen bu çalışma, 1992 - 1993 yılları arasında, Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü1nde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Türkiye'de salçalık domates üretiminde yaygın olarak kullanılan; Shasta Fİ, Brigade Fİ ve C - 37 standart çeşitleri tohumlukları kullanılmıştır. Shasta Fi çeşidinde iki parti, Brigade Fi ve C - 37 çeşitlerinde dörder farklı parti tohumluk arası vigor farkları ortaya koymaya çalışılmıştır. Vigor test yöntemleri olarak ise; hızlandırılmış yaşlandırma (HY), kontrollü bozulma (KB), elektrikli iletkenlik (Et) ve tetrezolium (TT) testleri uygulanmıştır. Denemeler boyunca elde edilen sonuçları şöyle özetlemek mümkündür. A - Tohumluk partileri arası vigor farklarının belirlenmesinde HY ve KB testlerinin domateste kullanılabileceği belirlenmiştir. B - Et testi sonuçları ile diğer test sonuçları arasında bazı çelişkiler belirlenmiş olup, bu testin gerçekleşmesinde daha titiz ve dikkatli olunması gerektiği,aksi halde sonuçlar arasında büyük varyasyon olabileceği sonucuna varılmıştır. C -Tetrozolium testinin domates tonumluklarında partiler arası vigor farklarını belirlemede kullanılabileceği belir-- 48 - lenmiştir. Ancak daha sağlıklı sonuçlar elde etmek için, her partiden daha çok sayıda tohumun teste tabi tutulmasında yarar olduğu anlaşılmıştır. D - Denemelerde materyal olarak kullanılan çeşitler ve partiler arasındaki vigor düzeyi sonuçlarında ise; Shasta Fi çeşidi partilerinin aynı vigora sahip olduğu belirlenmiştir. Brigade Fi hibrid çeşidinde ise, 92/2 partisinin en yüksek, > 90/1 partisinin ise en düşük vigora sahip olduğu tespit edilmiştir. C - 37 çeşidinde de 90/2 ve 90/1 partilerinin en yüksek vigorlu tohumlar olduğu saptanmıştır. E - Domates tohumluklarının vigor düzeylerinin belirlenmesinde denenen bu yöntemlerin yanında diğer yöntemlerin et¬ kilerinin, çok sayıda parti tohumlukda daha ayrıntılı denenmesinde yarar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 49 - SUMMARY This research which was aimed whether it is possible ör not to assess the vigor differences between the seed lots o£ tomato varietes with various vigour test methods was conducted at Faculty of Agriculture, Horticultural Department in 1992 and 1993 years. For this purpose, Shasta Fi hybrid, Brigade Fi hybrid and C - 37 öpen pollinated tomato varieties which are the popular processing tomato varieties in Turkey, were chosen as experimental materials. Two lots of Shasta Fi, 4 lots of both Brigade Fİ and C - 37 varieties were used. As vigor test methods, accelerated ageing (AA), controlled deterioration (CD), electrical conductivity (EC) and tetrozolium (TT) test methods were used in this experiments. The results obtained from the experiments are as fallows: A - it was determined that, AA and CD test could be used för assessment the vigor properties of tomato seed lots. B - it was seen that there were some contradictions between the results of EC tests and other test methods. C - it was understood that, TT can be used as vigor test method f ör tomato, but having more reliable results, it is necessary to work with much more tomato seed lots tests. D - Vigor levels of tomato seed lots used in this experiment are as follovıs. l- There were no vigor differenc© between the Shasta Fi hybrid variety seedlots.- 50 - 2-in Brigade Fi hybrid variety, lot numbered 92/2 had the highest vigor level although it was lowest in the lot numbered 90/1. 3-in laat variety, C - 37 90/2 and 90/1 seed lota had higher vigor level than the 89/2 and 89/1 lots. 4-in order to confirm to results of this experiment, new experiımmta had to be realized with the much more number seed lots in tomato.\