Karadeniz bölgesi Türk kadın başlıklarının incelenmesi
Examination of Turkish woman's headdresses in the regions of Blacksea
- Tez No: 278257
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dekoratif Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Araştırmanın amacı, geçmişten günümüze Türk kültüründe önemli bir yer tutan başlık süslemeleri ve Kastamonu ve Amasya İllerindeki kadın başlıklarının, günümüzde bulunabilen başlık örneklerinin model, teknik, renk ve yöresel özelliklerinin belgelenerek, rapor haline getirilerek ortaya konmasıdır.Araştırma için uzman görüşleri alınarak bir anket düzenlenmiş ve bu anket sahadaki kişilere uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, yörede kullanılan kadın başlıkları, sandıklarında bulunanlar ve müzelerden alınan örnekler üzerinde inceleme yapılmış; elde edilen örneklerin fotoğrafları çekilerek, detaylı açıklamasına yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarının analiz ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır.Günümüzde kadın başlıklarının ve baş örtülerinin eski değerini yitirsede, bazı yörelerimizde hala varlığını sürdürdüğü görülmektedir. Geometrik desen ve stilize çiçeklerle bezenmiş gümüş tepeliklere sadece müzelerde rastlanmıştır. Bu tepelikler günümüzde kullanılmamaktadır. Baş örtülerindeki kenar süsleri daha çok iğne oyalı, boncuk oyalı, tığ oyalı, mekik ve firkete oyalıdır.Başlıkların belgelenmesi, geleneksel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara tanıtılması açısından önem taşımaktadır.Anahtar Kelimeler : Kastamonu, Amasya, El Sanatları, Kadın Başlığı
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the women?s headdresses which taking and important role of Turkish culture. This research has comprised the Black Sea region of Turkey mainly Kastamonu and Amasya. With this research, the models, techniques, used colors and regional characteristics are documented.A survey has been prepared by means of expert opinion and this survey applied to the persons region. The samples that find in museum?s, home?s and daily usage are first illustrated and detailed. The results of this survey are analyzed and interpretted by using percentage distribution and frequency. The results are showed on the tables.Even today?s the women?s headdresses and kerchiefs lost traditional values, some regions stil continue to use them in their life. The arnomental knobs which has geometric desighs and stylised by flowers are presented only in museums. These arnomental knobs are not used now. The edge of kerchiefs are coverted by different embroidery.Documentation of headdresses is important to protect the traditional values and to introduce them to the present and future generations.Keywords : Kastamonu, Amasya, Handcrafts, Women Head Wear.