Subaylık anlayışı kazandırma eğitimi programının öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşüne göre değerlendirilmesi
The evaluation of military training pogramme for the trainee contracted officers according to instructors? and students? views
  1. Tez No: 278256
  2. Yazar: İLHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmanın amacı, sözleşmeli subay adaylarına ve astsubaylıktan subaylığa geçen muvazzaf personele Kara Harp Okulunda uygulanan Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi programının hedef, içerik, öğretme-öğrenme süreci ve değerlendirme süreci çerçevesinde kursiyer ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre değerlendirilmesi ve programın geliştirilmesine yönelik önerilerin belirlenmesidir.Belirtilen ana amaç doğrultusunda; kursiyerlerin programa yönelik görüşlerinin öğrenim durumu, askeri meslek sınıfı ve mevcut statülerine göre, öğretim elemanlarının görüşlerinin ise öğrenim durumu, askeri meslek sınıfı ve öğretmenlik deneyimine göre farklılık gösterip göstermediği sorularına yanıt aranmaya çalışılmıştır.Araştırma, 2008 yılı yaz döneminde Kara Harp Okulunda uygulanan Subaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimine katılan 365 kursiyer ve bu programda görev yapan 41 öğretim elemanı ile yürütülmüştür. Araştırmada tarama modeli uygulanmıştır.Araştırmaya katılanlara programın öğelerine yönelik görüşlerini almak için, benzer içeriklere sahip iki ayrı ölçek uygulanmış, programın geliştirilmesine ilişkin önerileri belirlemek amacıyla da 5 adet açık uçlu soruya yer verilmiştir. Kursiyer ve öğretim elemanlarının programın öğelerine ilişkin görüşlerini yorumlamak için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve ortancadan faydalanılmıştır Araştırmaya katılanların görüşleri arasındaki farklılıkların çözümlenmesinde bağımsız örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Programın öğelerinin geliştirilmesine yönelik, açık uçlu sorularla elde edilen bilgiler ise sınıflandırılarak yorumlanmıştır.Elde edilen bulgular; kursiyer ve öğretim elemanlarının programın hedeflerini, içeriğini, öğrenme-öğretme ve değerlendirme süreçlerini genel olarak uygun bulduklarını ancak kursun süresinin hedefleri gerçekleştirmek ve içeriği kapsamlı bir şekilde verebilmek için yeterli olmadığını göstermektedir. Araştırmaya katılanların programın öğelerine yönelik görüşlerinin öğrenim durumu, askeri meslek sınıfı, mevcut statü ve öğretmenlik deneyimlerine göre farklılık göstermediği ancak öğretim elemanlarının kursiyerlere göre programın öğelerine ve geneline daha olumlu baktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the instructors? and trainee?s views on the objectives, content, teaching and learning process and assessment components of the curriculum of the military training programme for the trainee contracted officers and to provide the suggestions about developing this curriculum. Beside the main purpose, it is also examined whether these views change according to career, military branch, current status and teaching experience.This research has been conducted with 365 trainee contracted officers and 41 faculty members who attended the courses at the military training curriculum for the trainee contracted officers in Turkish Military Academy in the summer semester of 2008. An information form and Likert typed survey has been developed to collectdata for this study.Data was collected by means of two different questionnaires with similar contents for trainees and faculty members. Five open ended questions were added to the end of questionnaires in order to get suggestions of the participant for the development of the curriculum.The frequency table, percentages, means and medians were used in order to comment participants? opinions about the components of the curriculum. Variation analysis and T test are used to see whether there are differences between participants? view. The data obtained via open ended questions were classified and interpreted due to frequenciesResults revealed that the program was effective in general in terms of objectives, content, teaching and learning process and assessment components. However, period of the curriculum was regarded as insufficient to reach the goals and there could be improvements in objectives and content. It was found out that opinions of faculty members and trainees did not differ in terms of career, military branch, current status and teaching experience but faculty members were more positive on each aspects of the curriculum compared to trainees.The strong and weak parts of the curriculum was determined due to data obtained in this study, and made proposals for curriculum development and further researches.