Lise kimya ders kitaplarının bilimsel içerik açısından incelenmesi ve ders kitapları hakkında öğretmen ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
The examination of 9th and 10th grade coursebooks in terms of scientific content and detecting teacher and student views on the coursebooks
- Tez No: 278265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Öğrencilerin öğrenmesinde temel kaynak olarak görülen ders kitaplarının birçok açıdan eksik olduğu ve öğrencilerde kavram yanılgılarına neden olduğu çeşitli araştırmacılar tarafından ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı, kimya ders kitaplarını bilimsel içerik açısından incelemek ve kimya öğretmenlerinin ve öğrencilerin ders kitaplarından nasıl faydalandıklarını ve mevcut ders kitabı hakkındaki düşüncelerini tespit etmektir. Bu çalışmada 2008?2009 öğretim yıllarına ait 9. ve 10. sınıf kimya ders kitapları bilimsel içerik açısından incelendi, öğretmen ve öğrencilerin kitaplar hakkındaki görüşleri ve kitaplardan nasıl faydalandıkları tespit edildi. Araştırma, Ankara'nın 8 ilçesinde 58 okulda görev yapmakta olan 88 kimya öğretmeni ile bu okullarda öğrenim görmekte olan 9. ve 10. sınıf düzeyinde 1165 öğrenci ile yapıldı. Araştırmanın sonucunda; 9. sınıf kimya ders kitabı bilimsel içerik açısından incelendiğinde; içerik uygunluğu, içeriğin niteliği, değerlendirme açısından yeterli iken mantıksal organizasyon ile yanlış kavramalar ve hatalar açısından yeterli olmadığı tespit edilmiştir. 10. sınıf kimya ders kitabı bilimsel içerik açısından incelendiğinde; yalnızca içerik uygunluğu açısından yeterli iken içeriğin niteliği, değerlendirme, mantıksal organizasyon ile yanlış kavramalar ve hatalar açısından yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin çoğu ders kitaplarını müfredattaki kazanımları takip etmek ve sunumlarını hazırlamak için kullandıklarını belirtmişlerdir. 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin büyük çoğunluğu sıklıkla ders kitabı haricinde kitaplardan yararlandıklarını ve ders kitabındaki soruları yeterli bulmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
It has been pointed out by various researchers that coursebooks which are seen as the main source in the learning of students have fallacies in many aspects and that coursebooks cause misconception. The purpose of this study is to examine coursebooks according to certain criterias in terms of scientific content and supplementary materials, and to detect how teachers and students make use of coursebooks and to detect what they think about the existing coursebooks. In this study, the 9th and 10th grade chemistry coursebooks that belong to the semesters 2008-2009 are examined in terms of scientific content and the views of students and teachers about the coursebooks and how they make use of these books are detected. In this study, the views of 88 chemistry teachers who works in 58 secondary schools in the 8 district of Ankara and the views of 1165 9th and 10th grade students about the coursebooks are detected, and also how they make use of these books are detected. The result of this study; The 9th grade chemistry coursebooks were examined in terms of scientific content and the results reveals that; while coursebooks are adequate in terms of content suitability, content quality and assessment, they are inadequate in terms of logical organization and, misconceptions and mistakes. The 10th grade chemistry coursebooks were examined in terms of scientific content and the results reveals that; whereas coursebooks are only adequate in terms of content suitability, they are inadequate in terms of content quality, assessment, logical organization as well as misconceptions and mistakes. According to results, teachers usually use coursebooks to pursue the objectives in the curriculum and prepare their presentations. Most of the 9th and 10th grade students stated that they don?t think the questions in the coursebooks are adequate.